Home / Bankalar / Konut Kredisi Borcu Bitmeden Ev Satmak

Konut Kredisi Borcu Bitmeden Ev Satmak

Konut kredisi ev alım işlemlerinde ülkemizde bir çok kişini kullandığı yöntemdir. En fazla tercih edilme sebebi ihtiyaç kredisine göre daha uygun faiz oranları sunuyor olmasıdır. Her bankanın farklı şartları bulunsa da hepsini ortak noktası aldığınız daireye ipotek koyuyor olmalarıdır. Yani olurda borcunuzu ödeyemezseniz ya da isteyerek ödemezseniz, dairenizi satma hakları bulunuyor. Bir nevi kendilerini güvene alıyor riski azaltıyorlar.

İpotekli ev satılır mı?

Asıl konumuz henüz borcu bitmemiş bir evimiz var. Yani ipotekli halde bankada olan bir daire. Bunu satmak istiyorum. Satabilir miyim? Aslında direk cevap vermek gerekirse ipotekli daire satmak pek mümkün değil. Fakat ülkemizde herşeye bir çağre bulunduğu gibi buna da bulunmuş durumda. Yani kendi usulümüzü oluşturmuşuz diyebilirim. Mantığını hemen sizlere anlatmak istiyorum. En çok tercih edilen yöntem alıcı ile aranızda yapacağınız bir anlaşma ile tapuyu devir etmeden önce paranın bir kısmını senet karşılığı veya sözleşme ile size veriyor. Siz bu para ile bankaya gidip kalan borcu kapatıyorsunuz ve ipotek kaldırılsın diye bankaya başvurunuzu yapıyorsunuz. Zaten 24 saat içinde bir sorun olmadıkça ipotek kaldırılır. Bu sayede artık tapu işlemleri yapmaya uygun bir daireniz var. Yani tapuya giderek satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Başka bir yol daha var fakat bunda biraz zararınız olacaktır. O yüzden üsteki yöntem çokca tercih edilen yöntemdir. Ben yine de diğer bir mantığı da size anlatmak istiyorum. Bu yöntem ise ihtiyaç kredisi çekmekten geçiyor. Yani borcunuzu kapatacak bir ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bunu aile ferdlerinden birinin üzerine yapabilirsiniz. Krediyi çeker konut kredinizi kapatırsınız. Daha sonra daireyi satıp ihtiyaç kredinizi de gelen paradan kapatabilirsiniz. Bu yöntem biraz masraflı olacaktır. Bunu göz önünde bulundurun.

İlgili  En İyi 10.000 TL Kredi Veren Bankalar

Genel olarak sizlere bir ipotekli daireyi nasıl satabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Bu gibi fikirleri sizlerde aslında düşünerek üretebilirsiniz. İlk yöntemimiz çok fazla tercih ediliyor. İkincisi ise masraflı olduğu için acil işiniz olmadıkça pek kullanılmıyor. Bir de ikincisinde kolay ihtiyaç kredisi alabilmek gibi bir sorunda olabiliyor. Her zaman bankalar kolay kredi vermeyebiliyor. Bu da aslında bir etkendir. Bize sormak istediğiniz bir konu var ise yorum alanımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Burgan Bank EFT Saatleri 2019

Eft yapmak belirli saatler dışında yapıldığı anda işleminiz bir sonraki iş gününe sarkabiliyor. Bunu önlemek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir