Home / Bankalar / Konut Kredileri Düşer mi? Ne Zaman Düşer?

Konut Kredileri Düşer mi? Ne Zaman Düşer?

Konut fiyatları günden güne değişim göstermeye devam ediyor. Kira ödemektense, “kira öder gibi ev sahibi olmak” isteyenlerin banka kredilerine başvurduğu bir dönemdeyiz. Tabi bu kredilerin faiz oranları oldukça yüksek ve bütçeleri zorlayabiliyor. Bu yüzden bir çok kişi kredi faiz oranları ne zaman düşecek diye bekliyor.

Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var. FED son yıllarda arttırama gitmediği halde bu yıl faizlerde bir artırım yaptı. Bu da doğal olarak ülkemizde faiz oranlarını etkiliyor. Bu yüzden şuan kesin bir bilgi yok. Yani belirsizlik ve dalgalanmalar söz konusu. Beklemek bir fırsat yaratır mı? Buna da kesin bir cevap veremeyiz. Çünkü bildiğiniz üzere konut sürekli artış gösteren bir alan. Yani siz faizin düşmesini beklerken bir yandan da konut fiyatlarında artışa yakalanabilirsiniz. Bu yüzden iki yönlü bir düşünce oluşturmamız gerekiyor. Size en uygun kredi çekip bir an önce ev almak ise bunu yapın.

Tabi bir de kolay konut kredisi alabileceğim banka sorunu var. Kredi çekerken size tavsiyemiz sadece faiz oranlarına bakıp; bu en düşük oranı veren banka, buraya başvuru yapalım yeter demeyin. Aynı anda bir çok bankaya başvuru yapın. Çünkü kredi almak her zaman kolay olmuyor. Bankalar kolay kredi veriyor dersek koca bir yalan olur. Ayrıca faiz oranları sadece yeterli değildir. Kriterlerinizi arttırmanızda fayda var. Yani ekstra masraflar, sigorta masrafları ve ipotek kaldırma masrafı gibi ödemeleri de araştırın. Çünkü bunlar ödemenize eklendiğinde daha uygun gibi görünen bir banka diğerine göre daha fazla ödenek çıkarmış olabilir.

İlgili  Konut Kredisi Borcu Bitmeden Ev Satmak

Tüm bunların yanında kredinizi çekerken sizden istenecek olan kredi notunuz da iyi olmalıdır. Kolay kredi almak için kredi notunuz yüksek olmalı. Bu yüzden bankaya gitmeden kendiniz findeks kredi notu sorgulaması yaparak bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz.

Asıl konumuza gelirsek yılın bu mevsimlerinde konut kredisi faizleri düşer diyemiyoruz. Önümüzde ilk bahar var. Bu sürece kadar bir düşüş olursa ne mutlu bizlere.  Çünkü bahar ve yaz sezonunda kredilerin düşme ihtimali pek yoktur. Yine de kesin bilgi veremiyoruz. Burada sizlere sunduğumuz her şey tahmin ve önerilerden ibarettir. Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa bizlere yorum alanından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Taşıt Kredi Limiti Ne Kadar Olur?

Kredi türlerinin hepsinde krediyi kullanacak kişinin gelirine bağlı olarak bir limit belirlenmiştir. Bu limitler taşıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir