Home / Bilgiler / Konut Ekspertiz Raporu Örneği

Konut Ekspertiz Raporu Örneği

Konut Ekspertiz Raporu

Bankacılık terimleri arasında yer alan ve sıklıkla karşımıza çıkan ekspertiz raporu nedir ve nerelerde kullanılır pek bilinmemektedir. Ancak özellikle konut kredilerinde büyük önem taşıdığından dolayı sürekli kullanılan bu terimi öğrenmek gerekmektedir.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Mevcut varlıkların yeniden değerlendirilmesinin yanı sıra, finansman kullanımlarında, birleşmelerde ve devralmalarda, teminatların değerlerinin tespit edilmesinde, borçlara dair yapılacak yeni yapılandırmalarda, takas yolu ile alacak azaltılması durumlarında ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarına dair varlık hareketlerinde ekspertiz raporu kullanılmakta ve büyük önem taşımaktadır.

Uzmanın görüşlerinin yer aldığı ekspertiz raporu, mevcut olan veya alınılacak olan malın en doğru değerini belirlemekte ve kullanılacak kredileri buna göre yönlendirmektedir.

Ekspertiz Raporunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

Bir malın maddi değeri ve özellikleriyle ilgili ayrıntıların yer aldığı ekspertiz raporunun ilk iki sayfasında, alınacak gayrimenkule ait tapu bilgileri, imar bilgileri olarak da bilinen ruhsat bilgileri, konum ve adres ve malik bilgiler, UAVT ve XY koordinatları doğrultusunda oluşan adresin bilgileri ve Sigorta/DASK değeri yazmaktadır.

Ekspertiz raporunun üçüncü ve dördüncü sayfalarını tanım sayfası oluşturmaktadır. Ulaşım imkânları, krokisi ve adresin bir arada kullanılmasıyla oluşturduğu gayrimenkulün konumu tanım sayfalarında yer almaktadır. Aynı zamanda gayrimenkulün özellikleri olarak bilinen yapı cinsi, inşaatın yapıldığı yıllar, eskime yüzdesi ve iç dekorasyon özellikleriyle birlikte yapının olumlu ve olumsuz özellikleri de tanım sayfasında yer almalıdır.

İlgili  Yanlış Hesaba Para Yolladım Nasıl İptal Ederim?

Ekspertiz raporunun beşinci ve altıncı sayfalarında değerlemeler ve hesaplar bulunmaktadır. Değer tanımları, değerleme standartları, değere yaklaşımlar ve metodoloji, emsal gayrimenkuller, maliyet ve gelir hesapları ve değerin oluşumu da yazılarak sonuç cümlesi ile değerleme ve hesaplar sayfası tamamlanmaktadır.

Ekspertiz raporunun geri kalan sayfalarında görseller ve fotoğraflar bulunmaktadır. Bu görseller arasında imar durum fotoğrafı, projeye ait fotoğraflar, tapunun kopyası, gayrimenkulün çevresine ait fotoğraflar ve gayrimenkulün içinden fotoğraflar, harç ve makbuzlar, ekspere ait lisans belgeleri ve eksperin özgeçmişi ile bu sayfalar da tamamlanmaktadır.

Ekspertiz Raporunun Önemi Nedir?

Gayrimenkulün piyasadaki değerinin bilinmesi için, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan ekspertiz raporları, özellikle bankadan kredi çekme aşamasında büyük önem taşımaktadır. Gayrimenkulün belirli bir oranında kredi veren bankalar, bu oranı belirlemek için ekspertiz raporuna ihtiyaç duyarlar ve verilecek kredi oranı tamamen bu rapor göz önünde bulundurularak belirlenir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir