Home / Kredi / Krediler / KOBİ Kredisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

KOBİ Kredisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

KOBİ Kredisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Açılımı; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler olan KOBİ için bankalar destek kredisi imkânı sunmaktadır. Peki, KOBİ Kredisi tam olarak ne demektir? KOBİ kredisi; küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin talebi üzerine, işletmelerine destek için verilen krediye denmektedir. KOBİ olabilmek için belli bir miktarın altında kazanç ediliyor olması gerekmektedir. Şayet küçük ya da orta büyüklükte olan bir işletmeyseniz ve kazancınız belirtilen miktarı geçmiyorsa; siz bir KOBİ siniz. İşletmenizi büyütmek, işletmeniz için yapmış olduğunuz borçları ödemek için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

KOBİ kredileri kendi içerisinde de ayrılan kredilerdir. Tarım kredisi, mobilya kredisi, turizm kredisi, kadın girişimci kredisi gibi birçok KOBİ destek kredisi bulunmaktadır. Bu KOBİ destek kredilerine elbette ki herkesin başvurma imkânı bulunmamaktadır. KOBİ kredisine başvurabilmek için öncelikle küçük ya da orta büyüklükte bir işletmenin sahibinin olunması gerekmektedir. Daha sonra kendi arasında çeşitlenen KOBİ’lerden her hangi birini tercih edeceğiniz zaman; tarım ile uğraşıyorsanız tarım kredisini, turizm ile uğraşıyorsanız turizm kredisini, mobilya sektörü ile uğraşıyorsanız mobilya kredisini kullanmalısınız. Şayet bir kadın girişimciyseniz; kadın girişimci kredisinden faydalanmalısınız. Yani sektörünüz her neyse; ancak onun için sunulmuş krediden faydalanabilirsiniz. Bazı bankalar KOBİ kredilerini bu şekilde sınıflandırmakta olduğu gibi bazı bankalar da KOBİ kredisini genel olarak ele almaktadır. Ve küçük ya da orta büyüklükte bir işletme sahibi olan herkesin başvurmasına imkân tanımıştır. Bu şekilde KOBİ’yi genel bir başlık altında toplayan bankalara başvuru yapılırken tarımla mı uğraşıyorsunuz, turizmle mi uğraşıyorsunuz hiç fark etmez.

İlgili  Ev Kredisi Garanti Bankası

KOBİ Kredisi

KOBİ kredisi için başvurunuzu internet üzerinden, hatta cep telefon üzerinden yapabilirsiniz. Ancak şubeye giderek başvuru yapılması çok daha mantıklıdır. Çünkü şubeye giderek yaptığınız kredi başvurularınızın olumlu sonuç alma ihtimali çok daha fazladır. KOBİ kredisi için mutlaka gelirinizi belgelemeniz gerekmektedir. Gelir belgenizden sonra iş yeriniz ile ilgili gerekli evrakları da banka şubesine iletmelisiniz. Bankadan size çok kısa bir sürede yanıt gelecektir. Bankadan gelen yanıtınız kredi notunuza göre olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılacaktır.

Kobi kredisi alacaklar veya almayı düşünüp nasıl başvuru yapacağını bilmeyenler için hazırladığımız bu makalede anlamadığınız kısım var ise bize sorabilirsiniz. Bunun dışında yazı içerisinde yer veremediğimiz unuttuğumuz konular var ise yine bize ulaşabilirsiniz. Sorularınızı aşağıdan yorum yazarak ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde faiz oranları, konut kredisi ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir