Home / Genel / 3 Adımla Kişisel Finans Yönetimi

3 Adımla Kişisel Finans Yönetimi

Kişisel Finans Yönetimi Nedir?

Her bir insanın finans yönetimine ihtiyacı vardır. Ay sonunu getirememe diye tabir edilen terim tamamen finans yönetimini yapmamaktan kaynaklıdır. Bu durumu çözmenin tek yolu kişisel finans yönetiminden geçer. Herhangi bir yaş aralığı yoktur. 18 yaşında harçlık alan genç bir bireyden tutun 70 yaşında emekli maaşıyla geçinmeye çalışan emeklilere kadar finans yönetimi hayat kaliteniz, mutluluğunuz açısından önemlidir. Günümüzde para ile uğraşan muhasebecilerin bile kişisel hayatında kendi muhasebesini yapamadığını görebiliyoruz. Bu makale size kişisel finans yönetiminin öneminden ve finans yönetiminin özelliklerinden bahsedeceğiz.

Ay Sonunu Nasıl Getiririm? 

Ay sonunu getiremiyor musunuz? Her ay borç üstüne borç mu birikiyor? Kişisel finans yönetimi ile bu sorunların hiç birini yaşamamaya başlayacaksınız. Peki, nedir bu kişisel finans yönetimi? Eskilerin de deyimi ile ayağınızı yorganınıza göre uzatmak diyebiliriz. Kendinize ait muhasebenizi tutabilmek de denebilir.

Birinci Adım

İlk adım ve en basit madde olan kazandığınız paranın fazlasını harcamamaktır. Herkes belli bir maaş çerçevesinde çalışıyor. Fakat pek çoğumuz kredi kartlarının verdiği rahatlık ile çok fazla alışveriş yapabiliyoruz. Kredi kartları borçlarının olması ve ödenememesi bu yüzdendir. Kısacası sadece bir bankaya değil kimseye borçlanmamanız için kazandığınız paradan fazlasını harcamayın.

İlgili  Findeks Çek Raporu Nedir?

İkinci Adım

İkinci olarak borçlarınızı bilin. Sadece başkasına veya bankaya olan borçlarınızı değil ev veya araba kredisi, su ve elektrik borçları da sizin sabit borçlarınız sayılır. Bunlar her ay ödemeniz gereken borçlardır. Eğer ödemezseniz faiz asla durmaz ve borç üstüne borç biriktirirsiniz. Bu yüzden bütçenizin borç kısmını ayarlamayı asla unutmayın.

Üçüncü Adım

Bütçeden bahsederken 3. Madde olarak bütçe ayarlaması denebilir. Gerekirse telefon uygulamalarıyla, eğer bilgisayar başında bir işte çalışıyorsanız bilgisayar uygulamalarıyla bütçe ayarlaması yapabilirsiniz. Hatta gerekirse kağıt üstünde not alarak bile bütçenizi yazabilir, gelir ve giderlerinizi ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, üzerinde not alabileceğiniz bir bütçe her ay harcamalarınızı size gösterecek ve ekstra harcamadan kaçınmanızı sağlayacaktır. Küçüklükte ev ekonomisi derslerinde bile öğrendiğiniz tasarruf kelimesini uygulamayı öğrenin. Tasarruf size ve ailenize ekonomik rahatlık sağlayacaktır. Kullandığınız aracı değiştirmeniz, işe giderken yürümeniz ya da toplu taşıma kullanmanız gibi küçük tasarruf noktaları aylık olarak size çok fazla para kazandırmıyor gibi görünse de sene sonu hesaplarınızda ne kadar büyük bir parayı cebinize koyduğunuzu fark edeceksiniz. Evde tasarruflu ampuller kullanmak, suyu açık bırakmamak, mümkün olduğunca gereksiz harcama yapmamak sizin bütçenizi etkileyecektir.

Bütçe Ayarlama

Kısacası kişisel finansınızı sadece bütçenizi oluşturarak bile yapabilirsiniz. Önemli olan harcamalarınızı, gelir ve giderlerinizi kontrol altında tutabilmektir. Bunlar sayesinde daha rahat uyku uyuyabilirsiniz. Borçlarınıza hazırlıklı olmanız sizi kişisel hayatınızda daha mutlu edecek ve harcamalarınıza dikkat etmenizi sağlayacaktır. Harcamalarınıza dikkat edin. Özellikle alışveriş çılgınlığının olduğu bu dönemlerde kazandığınızdan fazlasını harcamayın. Kredi kartı ve internetten alışveriş artık bunu daha kolay hale getirse de kişisel finansınızı ayarlamayı asla unutmayın.

İlgili  BSMV Ne Demektir?

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir