Home / Bilgiler / Kira Gelir Beyannamesi Nedir? Nasıl Doldurulur? 2018

Kira Gelir Beyannamesi Nedir? Nasıl Doldurulur? 2018

Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Kira Gelir Beyannamesi

Gelir Vergisi Kanunu’nun yetmişinci maddesine göre bir bireyin sahip olduğu mülk, arazi, daire, araç, bina, ev, işyeri gibi her türlü mal varlığının kiraya verilmesi sonucunda elde edilen toplam gelire ”Sermaye gayrimenkul iradı” ismi verilir. Bu sermaye gayrimenkul iradı üzerinden tasarruf hakkı olanlar, kiraya bağlanan mal veya mülklerini, ”sermaye gayrimenkul iradı” gelirine göre devlete beyan etmek durumundadır. Peki, kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur? Bu beyan işleminde devlete teslim edilmesi zorunlu olan evraka ”Kira Gelir Beyannamesi” adı verilir. Bu kira gelir beyannamesinin her yıl devlet tarafından belirlenen belli bir teslim süresi bulunmaktadır. Bu teslim süresinde kira gelir beyannamesini yetiştiremeyen bireyler faizlendirilmiş vergiye tabi tutulur.

Beyanname Nasıl Doldurulur?

Kiraya verilmiş bir mal veya mülke sahipseniz ve sizden yazılı bir şekilde Kira Gelir Beyannamesi istendiği takdirde, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerindeki e-işlemler menüsü üzerinde bulunan Hazır Beyan Sistemi altındaki Kira Gelir Beyannamesi bölümünde yer alan ”Beyanname Oluştur” seçeneğine tıklayarak, hazır olarak hazırlanmış ve sizin kimlik belgelerinize göre doldurulmuş beyannamenizi, aşağısında bulunan bilgi ve kurallara göre şekillendirebilir ve yazarak gönderebilirsiniz. Sizin adınıza önceden hazırlanmış beyannamede kişisel bilgilerinizde bir hata olması halinde bu yanlışı düzeltebilir, doğrusunu yazarak kira gelir beyannamenizi tekrar gönderebilirsiniz. Bu sonuçla ”kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur” sorusunun da cevabını bulabilirsiniz.

İlgili  Refinansman Kredisi Nedir?

Kimlik Bilgileri

Sizin adınıza hazırlanmış kira gelir beyannamenizde zorunlu doldurulması gereken bir takım kısımlar bulunmaktadır. İsminiz, soy isminiz, TC kimlik numaranız, vergi daireniz, vergi dairenizin numarası vb. bir takım kişisel bilgilerinizi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerindeki size özel hazırlanmış beyanname üzerinde doldurmanız zorunludur. Daha önceden doldurmuş olduğunuz bir Kira Gelir Beyannamesi var ise, kimlik bilgileriniz otomatik olarak doldurulur. Bu aşama geçildikten sonra kira mülkünüzün mahallesi, köyü, bucağı, cadde ve sokağı, bulvar ve bina numarası, ismi gibi mülk bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Mülkünüzün bulunduğu il ve ilçe de kira gelir beyannameniz için bir o kadar önemlidir. Bu durumu tek başınıza aşamıyorsanız bir yakınınıza ”kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur” sorusunu yönelterek yardım alabilirsiniz.

Ulaşılabilir Telefon Numarası

”Kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur?” sorusuna bir diğer cevap ise, daima ulaşılabilir bir telefon numarasıdır. İrtibat telefon numarası kısmına her daim ulaşılabilir ve size ait olan bir telefon numarası yazmanız sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olabilir. Telefon numarasının yanı sıra, yine sizin adınıza ve kendi kişisel e-posta adresinizi kira gelir beyannamenize eklemeniz size daha kolay ulaşılabilmesi ve daha hızlı sonuç alınabilmesi adına yararlı olabilir.

3A Bölümü

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden kira gelir beyannamesi dolduruyorsanız, 3A bölümünden size ait olan kira gelirleri, bu gelir sonucu elde edilen mal ve mülkler, bu mal ve mülklere ait bilgilere 3A bölümünden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kira Gelir Beyannamesi bölümünde karşınıza çıkacak 3A bölümüne gayrimenkul türü alanına mesken veya işyeri olarak giriş yapılmalıdır. Bu gayrimenkulün elde edildiği süreyi ay ve yıl olarak ne kadar sürede elde ettiyseniz yazmalısınız. Hisse alanına bu gayrimenkul üzerinden ve gelirinden elde ettiğiniz hissenin yüzdesini girmeniz gerekmekte.

İlgili  Menkul Kıymet Nedir?

Kira Kesintileri

Tüm bilgileri doğru girmeniz durumunda girdiğiniz mal ve mülklerin kira gelirlerinin yanı sıra kira kesintileri de tablo halinde karşınıza çıkacaktır. Kira Gelir Beyannamesi’nde beyan ettiğiniz gelirlere ait ortaklarınız var ise, bu kesintileri ortaklar bölümünden kendi tablonuza ekleyebilirsiniz. Beyan ettiğiniz mal veya mülke ait stopaj vergilerini görebilir, isterseniz bunu yazılı bir belge halinde alabilirsiniz. Karşınıza çıkan listede ki kesintilerde herhangi bir yanlışlık olması durumunda bunu düzeltme şansınız mümkün.

Götürü ve Gerçek Gider Yöntemi

Kira Gelir Beyannamesi’ni düzenlerken, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği Gelir Vergisi Kanunu’na göre ve vergi hesaplamalarında yer alan götürü gider yöntemi ve gerçek gider yöntemi arasında birini tercih etmeniz istenecektir. İki kutucuk şık halinde size sunulan Götürü ve Gerçek Gider Yöntemi arasından herhangi birini seçerek girdiğiniz bilgilere özel hesaplanan tutarları, borçları, gelirleri görebilirsiniz ve otomatik olarak saniyeler içerisinde hesap sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin Götürü Gider Yöntemini seçmeniz halinde kira gelirinizin yüzde yirmi beşlik kısmını götürü olarak indirmeniz mümkün. Yüksek stopaj oranlarına ulaşan bireyler götürü gider yönteminden son zamanda oldukça yakınmaktalar.

Kira Gelir Beyannamesi’ni Dolduramadım!

”Kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur” sorusunun cevabını bulamadıysanız ve azalan teslim süresinden yakınarak size yardımcı olacak biri arıyor olabilirsiniz. Bunun için, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ”Kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur” diyen vatandaşlar için özel olarak kullanıma sunduğu site üzerindeki canlı chat sisteminden yardım almanız mümkün. Size yardımcı olmak için özel olarak bekleyen ve kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur sorunuzun cevabını vermek için görevlendirilen danışmanlardan yardım talep ederek kolaylıkla Kira Gelir Beyannamesi’ni doldurabilirsiniz.

İlgili  Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir