Home / Bankalar / Katılım Bankacılığı Ne İşe Yarar?

Katılım Bankacılığı Ne İşe Yarar?

Katılım Bankacılığı Ne İşe Yarar?

Batılı ülkelerde geçmiş yıllarda sürekli kullanılan ve tamamen farklı bir bankacılık modeli anlayışına sahip olan bankacılık tipidir. Katılım bankacılığı tamamen faizsiz bir bankacılık anlayışına sahip olurken tamamen İslami mezhepleri ilgilendiren kişilerin kullandığı bankacılık olarak bilinmektedir. Dünya nüfusunun %30’unun islami medeniyetlerde olması ve buna bağlı olarak Müslüman kişilerin bir çok finans ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle kurulmuş projelerden birisidir. Katılım bankacılığına yatırım yapacak kişilerin herhangi bir kar gütme amacı olmadığı gibi tamamen kişilerin esas amacı Müslüman kişilerin nakit ihtiyaçlarını herhangi bir faiz yapılandırması olmadan islami şartlara uygun olarak idrak edilmesinden ibarettir.

Yıllar öncesinde Albaraka Türk olarak bilinen bankanın kurmuş olduğu ilgili sistemi kullanmak üzere gelen yatırımların oldukça bol olduğu görülmüş ve buna bağlı olarak ilgili mezheplerde daha iyi bir yatırımların sağlanabilmesi, kişilerin nakit ihtiyaçlarının giderilebilmesi gibi alanlarla gelişmeler sağlanmıştır. Sistemin başarılı olmasıyla birlikte Citi bank devreye girmiş ve buna bağlı olarak aynı şekilde herhangi kar amacı gütmeyen bir katılım bankacılığı alt yapısını oluşturarak bir çok bankalara örnek olmasını sağlamıştır.

Tabi ki belirli şartlar altında sağlanan ilgili katılım bankasından son derecede istifade edilebilmek ve bu bağlamda herhangi bir faiz olmaksızın nakit ihtiyaçlarının giderilebilmesine olanak göstermek için ilgili yatırımların büyümesi gerekmektedir. Türkiye’nin önemli mezheplerinden birisi olarak bilinen İslamiyet içerisinde daha doğru bir bankacılık yapabilmeyi ihtiyaç görmüş Ziraat bankası yani devlet bankası konuyla ilgili katılım bankacılığı kapsamını geliştirmiş ve halkın yararlanabilmesi açısından aktif hale getirmiştir. Türk vatandaşlarında herkesin bu katılımdan yararlanabilmesi kesinlikle mümkün değildir. Ki bu sistem içerisinde aranan özellik oldukça katı ve serttir. Daha önce bankacılık işlemi yapmış ve bir çok sorunlarda sıkıntı çekmiş kişilerin başvuru yapması kesinlikle kabul edilemez konumdadır.

İlgili  Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Ne Kadar?

Katılım bankacılığı desteği almak isteyenlerin veya yatırım yapmak isteyenlerin Albaraka Türk, Ziraat bankası gibi alternatifleri kendilerince değerlendirmesi mümkün olabilecektir. Bu kişilerin hiçbir alternatiflerle uğraşmadan direk ilgili bankaya gitmeleri ve durumu izah ederek katılım bankacılığında yer almak istediklerini belirtmeleri kesinlikle yeterli bir davranış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Burgan Bank EFT Saatleri 2019

Eft yapmak belirli saatler dışında yapıldığı anda işleminiz bir sonraki iş gününe sarkabiliyor. Bunu önlemek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir