Home / Bilgiler / Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara Liste Nedir?

Kısaca kara listenin tanımını yapacak olursak, Merkez Bankası tarafından tutulan, kişiler ve kurumlar, sorunlu bireysel krediler, çek ve senetler ile ilgili veritabanına hal arasında kara liste denmektedir. Kara listedeki kişilere Kırmızı Kalem yiyen kişi de denilmektedir halk arasında. Ancak kredi ve kredi başvurularında referans olarak görülen bir başka kaynak vardır. Bu ikinci kaynak KKB (Kredi Kayıt Bürosu) olarak geçer. Halk arasında geçen kara liste ya da kırmızı kalem yiyen kişi, bu iki kurum tarafından oluşturulmuş veritabanlarından meydana gelmektedir.

Merkez Bankası ve KKB kayıtları arasında nasıl bir fark var? KKB, üyelerini bankalar oluşturur. KKB tarafından saklanan veri tabanları çoğu banka tarafından kredi ve kredi kartı başvurularında öncelikli referans olarak kullanılır. KKB kayıtlarında Merkez Bankası’nın tam tersine sadece sorunlu kayıtlar değil kişilerin sahip oldukları bireysel kredi ve kredi kartı kullanımlarıyla ilgi son derece detaylı içerikler bulunmaktadır.

Kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim diyorsanız yazımın devamını okumanızda fayda vardır. Merkez Bankası bünyesinde tutulan veritabanındaki kayıtların T.C. Merkez Bankası’nın kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliği taşıyan meslek grupları kapsamına girmesinden dolayı, gerçek kişiler kendilerine ait bilgileri talep edebilirler.

KKB ise kayıtlarını bireysel kullanıcılara açmamaktadır. Tüketiciler KKB bünyesindeki kendileri ile ilgili bilgilere bir üye olan kuruluş , yani kredi başvurusu yaptıkları banka aracılığı ile erişim sağlayabilmektedirler. Bu bilgilere erişim sağlayabilmek için kredi başvurusu yapmış olduğunuz bankanın KBB Müşteri İtirazları Değerlendirme Sistemi aracılığı ile erişim talebinizi KKB’ye iletmesi şarttır.

İlgili  Tasarruf İçin Ucuz Esnaf Tarifeleri

Kara listede kaç yıl kalırım?

Son olarak kaç yıl kara listede kalacağınızı yazacağım. Gecikmeler yaşandığında kayıtlar 12 ay geriye atmaktadır. Takibe düşmüş, daha sonra geri ödemesi tamamlanıp takip statüsü düzelmiş kayıtlarda 5 senelik bir süre söz konusudur. Geri ödemesi tamamlanmamış kayıtlarda ise bu süre 10 senedir. Kara listede kalma süresi 10 yıl göreceli olarak oldukça uzun bir süre sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir