Home / Genel / Kaç Çocuğa Kadar Çocuk Parası Alınabilir ?

Kaç Çocuğa Kadar Çocuk Parası Alınabilir ?

Dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde nüfus azalması problemi yaşanmaktadır. Bunun sebeplerinden birisi de gençlerin evlenmeyi tercih etmemesi ve bu nedenle aile kurumunun çökmüş olmasıdır. Böylelikle bu ülkelerde hızla genç nüfus azalmakta ve yaşlı nüfus artış göstermektedir. Dünyada en önemli güç insan faktörüdür. Nüfusu hızla azalan milletler de yok olmaya mahkumdur. Ülkemizde henüz bu anlamda bir problem olmamasına karşılık, yetkililere bu konuda şimdiden önlem almaya başlamış ve bu konu adına çocuk sahibi olmayı ve aile kurmayı teşvik edici birçok proje hayata geçirmiştir. Bu çalışmalardan birisi de daha yeni olarak yürürlüğe giren ve fazla geçmişi olmayan çocuk parası yardımıdır. Bugünkü yazımızda çocuk parası konusunu sizlere enine boyuna anlatacak ve kaç çocuğa kadar çocuk parası alınabilir kısaca izah etmeye çalışacağız.

Çocuk parası yardımının 15 Mayıs 2015 tarihi öncesinde doğan çocukları kapsamadığının altını çizelim. Ancak bu tarihten sonra doğanlar bu hakkı kazanmaktadır. Bu tarihten sonra doğmuş olmanın yanı sıra bebeğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da olması gerekmektedir. Bu konunun ayrıntısı da 5901 Sayılı Kanun ‘da ( Türk Vatandaşlığı Kanun ) belirtilmiştir.

Çocuk parası yardımının belirlenmesinde ana kriter; çocuğun kaçıncı çocuk olduğudur. Çünkü çocuk sayısı arttıkça yapılan yardım miktarı da artış göstermektedir. Örneğin; üçüncü çocuk için 600 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve ilk çocuk için ise 300 TL çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar PTT ‘ye, annenin sağ olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması durumunda annenin adına yatırılmaktadır. Aksi halde ise babanın adına yatırılmaktadır. Çocuk parası yardımı, adına yatırılan kişi tarafından herhangi bir PTT şubesinden çekilebilmektedir. Bunun için herhangi bir belge ibrazına da gerek yoktur, nüfus cüzdanı ile müracaat edilmesi kâfidir.

İlgili  Para Denilince Türkiyede Akla Gelen İlk 5 İsim

Çocuk parası alabilmek için bir başvuru yapmak gerekmektedir. Devlet otomatik olarak takip edip para yatırmamaktadır. Çocuk parası başvurusu ise; Sosyal Yardım Merkezleri ve yine Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ‘ne yapılmaktadır. Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından görevlendirilecek kurumlar da bu görevi ifâ edecektir. Başvuru için bir dilekçe ile kurumlardan verilecek başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Kötüye kullanımların önlenmesi amacıyla; başvuru formunda bir yanlışlık olması halinde çocuk yardımı ödenmiş olsa bile geri alınabilecektir. Yine de bu konuda itiraz hakkı verilmiş olup, süresi de 15 gündür. Bu nedenle formların ve ilgili belgelerin teslimi konusunda azami dikkat gösterilmesi gerekir.

Çocuk parası sorgulama için ise; E – Devlet portalı ile Alo 170 ( Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çağrı Merkezi ) üzerinden bilgi alınabileceğini de hatırlatalım. Çocuk parası yatma süresi ise 15 – 45 gün arasında, başvuru yapılan ilin yoğunluk derecesine göre değişebilmektedir. Bu süreler zarfında halen çocuk yardımı yatmayan kişilerin başvuru merciilerine giderek bilgi almaları daha sağlıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan PTT Kargom Nerede? - Gönderi Takip Sorgulama başlıklı makalemizde postane kargo takip, ptt barkod ve ptt gönder takip hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir