Home / Bilgiler / İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? 2018

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? 2018

İşsizlik Maaşı Nedir?

Sosyal güvenlik mevzuatında çalışanları çeşitli açılardan savunan düzenlemeler bulunuyor. Bunlardan birisi de işsizlik maaşı. Çalışırken maaşlarımızdan kesilen bu paralar işsiz kaldığımızda bize belli bir süre ödeniyor. Tabii işsizlik maaşı almanın da koşulları var.

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 sene içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla aylık alıyor.

Başvuru Süresini Kaçırmayın

Yukarıdaki gün şartlarını tamamlayıp işten ayrılmışsanız en geç bir ay içinde İŞKUR’a müracaat faktörüz gerekiyor. Bu süreyi kaçırırsanız geciktiğiniz her gün sizin aylık alma sürenizi kısaltıyor unutmayın.

İşsizlik Maaşı Nasıl Belirleniyor?

İşsizlik maaşını belirleyen ise o dönemdeki asgari ücret oluyor. İşsiz kalan kişiler aldıkları brüt ücretin yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı alabiliyor. Başka bir söylemle 3.000 TL brüt asgari ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik maaşı 1200 lira oluyor. Burada bir üst hudut var. O da işsizlik maaşı geçerli asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamıyor.

En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Maaşınız ne kadar çok olursa olsun bu sınırı geçemiyorsunuz. Bu sınır 2018 için belirlenen asgari ücrete göre 1603 TL. İşsizlik maaşından binde 7 damga vergisi kesilebiliyor. Bu seneki asgari ücrete göre alınacak en düşük işsizlik maaşı ise 811 TL oldu. Ne kadar süreyle işsizlik maaşı alacağınızı ise son 3 yıldaki çalışmalar belirliyor. Son 3 senede 600 gün prim ödeyip çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay, 1080 gün çalışanlar 10 ay işsizlik maaşı alabiliyor.

İlgili  Bankalar Eve Haciz Getirebilir mi?

İşsizlik ödeneği alanlar genel sıhhat sigortası kapsamında olup bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sıhhat hizmetlerinden yararlanabiliyor. Primleri devlet yatırıyor. İşsizlik maaşı almayanlar ise son 1 senede 90 gün sigortalı çalışmışlarsa 100 gün sıhhat hizmeti alabiliyor.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

Sabah’ın haberine göre kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalanlar. Haklı fesih ile iş yerinden ayrılanlar, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışanlar, son üç sene içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen veyahut elektronik ortamda başvuranlar.

Kimler Maaş Alamaz?

Kendisi istifa edenler, işverenin haklı fesih tercihi ile çıkartılanlar işsizlik maaşı alamazlar.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir