Home / Genel / İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

5510 kanunu sayılı içerisinde belli primini doldurmuş olması suretiyle işten ayrılmış veya işten atılmış kişilerin sosyal güvenlik kurumu tarafından alabilecekleri ödenek sayısı tamamen kişinin çalışma sürecine bağlı kalmaktadır. İşten ayrılmış kişilerin bu ödeneği alabilmesi için en yakın SGK kuruluşuna müracaat etmeleri ve akabinde bu konuyla alakalı tam anlamıyla dilekçe doldurmaları gerekmektedir. 5510 kanunundan yararlanan kişiler bu durumda genel sağlık sigortasından muaf sayılarak hastahane girişlerini sigortalı gibi göstererek yaptırabilir. Devletin getirdiği bu imkanlar sayesinde kişilerin hem işsizlik maaşı alabilmesi hemde sigortalı gibi görünüp sosyal faaliyetlerden yararlanabilmesi yeterli olan bir davranıştır.

İşsizlik maaşı alacak kişiler eğer çalıştığı yerden çıkarılmışsa hangi hak ve kanunla çıkarıldığına dair kişinin eski çalıştığı yerden yazı alması gerekmektedir. Akabinde iş veren kişilerin çıkarma konusunda ki yasalara uyması durumunda olması aynı şekilde bu kanunlara göre işten çıkarma işlemi yapması gerekmektedir. Aksi takdir de iş veren haksız yere işten çıkarmış ise ve bu konu hakkında çıkarması yönünde yeterli olan bir cevabı veremiyorsa iş veren bu konuda çıkardığı işçiye tazminat ödemesi durumunda kalacaktır. Tazminat ödemeyen iş veren bu konu hakkında SGK tarafından cezalandırılacak olup ödemesi gereken tutarı SGK’ya ödemesi gerekmektedir.

Günümüzde artan işsizlik sayısının çoğalmasıyla devletin bir takım aldığı önlemlerinde gündem de olması işsiz olabilecek kişileri bir takım ihmallerden kurtararak kişinin sosyal devlet güvencesi altında tutulması sağlanmıştır. Bu konuyla İŞKUR ivedi bir şekilde ilgilenmekte olup kişinin prim sayısına göre maaşı bizzat işkur vermektedir. Prim sayısı tablosuna göz atalım;

İlgili  Paykasa Kart Nedir Nasıl Satın Alınır?

6 ay sigortalı olan kişi 180 gün işsizlik maaşı alabilir.

8 ay sigortalı olan kişi 240 gün işsizlik maaşı alabilir.

10 ay sigortalı olan kişi 300 gün işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için son 3 yıl için en az 600 gün sigorta primi yatmış olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen tabloya göre işsiz kişiler prim sayısına göre alabilecekleri maaş gününü hesaplayabilirler.

5510 kanuna göre bir işçinin çıkarılması adına kanuna uygun olan bir sebep olması şarttır. Evlenmek için, tatile gitmek için veya buna benzer sebeplerden ötürü iş yerinden ayrılan kişiler hiç bir şekilde işsizlik maaşı alamaz ve böyle bir hak talebinde bulunamazlar. Bu sebeple işsizlik maaşı alacak kişilerin 5510 yasa kanunu incelemesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About admin

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

One comment

  1. İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor? bilgisi olan var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir