Home / Bilgiler / İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar

İşsizlik Maaşına Kredi

İşten ayrılmış olanı, çalışmayanları, ev hanımları, maaş bordosu veya gelir belgeleri olmayanlara kredi veren bakalar adı altında bir yazıyı kaleme aldık bakalım, yeni İşsizlik Maaşı kredilerimize.

İş yerinde an az 4 ay yani 120 gün boyu sigortalı olarak çalışan bir kişinin işten çıkması durumunda, işsizken alacağı maaşa İşsizlik Maaşı denir. bundan hariç bu maaşı alabilmenin ikinci koşulu geçirdiğiniz son 3 yıl içerisinde 600 gün boyunca işsizlik sigortanızın 20 ay boyunca yatmış olması gerekir. İşten ayrılanlara devle tarafından işsizlik maaşı ödenir. Ülkemizde bu maaşa kredi bile çekilebiliyor. Yatırılan parayı bankaya göstererek bankadan yatırılan paranın miktarına göre para çekmeniz mümkün.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsiz klanlar, işsizlik maaşı alabilmesi için İş-kur`a ya da internet başvurularıyla işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Bu başvuruda çalışılan iş günü ya da yatırılan işsizlik sigortasının değerlerini ölçerek ona göre bir işsizlik maaşı veriyorlar. İnternette ise başvuru yapılan web sayfası E-DEVLET` dir başvuru yapacak kişi işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde bu başvuru imkanına sahiptir 30 günden sonra işlem yapılamıyor.

Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

Bu bankalar Çalışmayanlara Konut ve otomobil kredisi dışında bir çok konuda kredi imkanı sağlıyor ; İşbankası, Akbank, Garanti, TEB, Denizbank ve QNB Finansbank gibi bankalar çalışmayanlara kredi verebiliyor. Çalışmayanlar kredi çekebilmek için, kredi çekeceği bankanın şubesine gidip işsizlikten dolayı alacağı maaşın süresinin ve ne kadar para alacağının bordosunu veriyor. Tabi bankalar şöyle bir şey de yapıyor. İşsizlik kredisi verdiği müşterisinin eğer ki işsizlik maaşında kesintileri olursa buna istinaden. Belgesiz kredi kapsamına girerek müşterisini rahatlatıyor.

İlgili  Mevduat Hesabının Faizini Hesaplama

İşsizlik Ödenek Süreleri:

  • 600 iş günü sigortalı çalışana 6 ay
  • 900 iş günü sigortalı çalışana 8 ay
  • 1080 iş günü işsizlik primi yatanlara 10 boyunca işsizlik maaşı verilebiliyor.

Aşağıda çalışma gününe göre kredi hesaplamalarının, bankanın size ne kadar kredi verebileceğini görebilirsiniz.

Yukarıdaki maddelerde sıralandığı gibi işsiz birisi 6 ila 10 ay arasında işsizlik maaşı alabiliyor. 2018’de verilen an az maaşın rakamları 805 TL` iken en yüksek işsizlik maaşı 1623 TL civarındadır. Hiç çalışmayan kişilere de bankalar her ay, 10 ay olarak sayarsak en az 805 TL almaları koşuluyla kredi verebilmektedir. Yine 10 ay 1.300 TL maaş alan birisi 10.000 TL`lik ihtiyaç kredisini karşılayabildiğinden, 10 bin TL’lik ihtiyaç kredisini bankalardan tahsil edebilir. Başvuruda bulunursa büyük ihtimalle bu krediyi çekebilecektir. Bu 10 ay boyunda gelir dediğimiz gibi olursa bu çerçevede bankalar siz gelir belgesi veya maaş bordosu sormadan kredi alabileceksiniz.

Kredi İşsizlik Sigortası

Bazı  bankalar çalışanlara sigorta yapmaktadırlar bu sigorta konusu kredilerde işsizlik ve kredi güvence adı altındadır. Sigortalar güvencesiyle kredi çeken kişinin ödeme durumu kesinlik kazanmaktadır. Her türlü ihtimale karşın sigortalanan krediler. Borç mirası bırakmasına engel olmaktadır. Bu durum herkes tarafından, ailenin tüm fertleri tarafından da rahatlatıcı bir iştir.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili  Masrafsız Kredi Başvurusu Yapıkredi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir