Home / Kredi / İşsizlere Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar

İşsizlere Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar

İşi olmayan Kredi veya Kredi kartı Alabilir mi? İşten Çıkan birisi Kredi Kullanabilir mi? Gibi durumlarda olanların kredi kullanması mümkün mü?

Gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Çalışmayanlara Kredi Veren Banka Var mı?

Öncelikle Kredi kullanırken olmazsa olmaz şartlardan birisi hiç şüphesiz Kredi Notunuzun olumlu olması yani en az 1499 ve üstü olması işiniz yokken kredi kullanmanızı kolaylaştırır.

İşsiz olmak demek sigortanızın da olmaması demektir dolayısıyla Bankalar Kredi verirken Gelir Belgesi ve buna bağlı olarak SGK numaranızı isterler bu şartlar sağlanmaz ise yeni kanunlara göre kredi vermek sıkıntı olabiliyor bankalar açısından.

Ancak maaşınız yok dolayısıyla sigortanız da yok ancak yasal gelirleriniz var mesela kira geliri, faiz geliri, gibi belgelendirilecek gelirleriniz var ise ve banka yeterli görürse size kredi vermesi mümkündür.

İpotekli Kredi

Yine kullanacağınız kredi karşılığı verebileceğiniz ipotek yani ev, araba ve arsa gibi mülklerinizi ipotek göstermeniz halinde de kredi kullanmanız mümkün görünmektedir.

Birde söyle bir problem çıkar genelde daha önce hiç kredi kullanmamış, kredi kartı olmayan kişilerin kredi kullanması hatta kredi kartı alması dahi zorlaşmaktadır, çünkü daha önce hiç banka hizmeti kullanmadığı için kredi notu hesaplaması yapılamamıştır.

Bilindiği üzere kredi notu bir diğer adı Findeks puanlaması kullanılan kredi ve kredi kartları ödeme performansına göre hesaplanmaktadır, bu nedenle sorunlar çıkmaktadır.

İlgili  Ev Hanımları İçin Kredi Veren Bankalar

Normal şartlar altında işsizlerin dolayısıyla sigortası olmayanların kredi alması oldukça zordur, ancak daha önce kredi kullandığınız veya çalıştığınız bankaya başvurmanız kredi notunuz 1499 ve üstü olması kredi çıkmasında ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Bankaların yaptığı son düzenleme işe SGK kayıtlarında aktif çalışan olarak yani çalışıyor değilseniz kredi almanız mümkün değildir sadece yukarıda sayılan ipotek şartlarını sağlamanız halinde veya verilecek bir teminat ile kredi kullanabilirsiniz.

İşsize Kefille Kredi Verilir mi?

Şimdi diyelim işiniz yok, ipoteğiniz de yok, kefil olması halinde kredi alınır mı? Derseniz evet kredi kullanılır ve kefil ile kredi almak mümkündür, ancak kefilin yukarıda ki şartları taşıması gerekir yani en azından kefil olacak kişinin geliri, maaş bordrosu, ve sigortalı olması gereklidir.

Ancak bu şartlar da kredi kullanmak mümkündür.

Çalışmayanlara Kredi Kartı

İşsizlere yani çalışmayanlara kredi kartı meselesi genellikle öğrencilerin sorduğu bir konudur. Buna karşılık bazı bankalar sadece öğrencilere özel kredi kartları çıkarmıştır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki linkte sizler için ele aldık.

 

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

TESKOMB Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

2019-2020 yılı için Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir