Home / Bilgiler / İş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İş planı, üretimi yapılması planlanan imalat bilgilerinin bulunduğu belgedir. İmalatı planlayan kişi ya da işveren, imalatta kullanılacak olan hammaddelerden, ürün bütününe kadar olan parçaların nasıl imal edileceğini ya da ürünlerin ve grupların montajlarının nasıl yapılacağını iş planı yardımı ile en ayrıntılı, en net şekilde yönetir. Diğer bir deyişle iş planı, sözü edilen ve yapılması planlanan parçanın, ürünün ya da grubun, nerede, nasıl, ne ile, hangi ücretle, hangi sürede imal edilebileceğine ilişkin bilgileri ve ayrıca özel notları kapsar. Siparişin yerine getirilmesine katkıda bulunacak tüm görev yerleri arasındaki koordinasyon ya da organizasyon, iş planı yardımıyla sağlanır. Hedeflerin sistematik bir şekilde araştırılarak belirlenmesinden ve bu hedeflere erişebilmek için, işleme konulması gereken görevlerin aşamalarının oluşmasına katkı sağlar.

İş planının amaçları arasında, işletmenin düzenli imalat yapmasının dışında, ekonomiklik sağlamak ve iş sisteminin etkinliğini arttırmakta bulunur. Ayrıca, işi insanlara uydurmak amacı da taşır. İş planı yapabilmek farklı dallarda ve belirli ölçülerde bilgi, beceri, deneyim gerekmektedir. Bunlardan bazıları, ergonomi konusunu hep akılda tutarak ona göre hareket etmek, imalat tekniği belirlemek, tasarım ve tasarım tekniği ölçütlerini bir arada bulundurmak, maliyet muhasebesi yapabilmek ve son olarak iş sağlığı ve güvenliği fikrinden ödün vermemektir.

 Belirlenmiş olan işin gerçekleştirilmesi için gerekli olan öğeler aşağıdaki gibidir:

İlgili  Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

-İmalatı yapılacak olan ürünün ya da organizasyonun malzemelerinin, kişilerinin belirlenmesi,

-Kullanılacak olan malzemelerin, hammaddelerin temin edileceği yerin ya da yerlerin işletmeye uygun bir şekilde belirlenmesi,

-İnsan için belirlenen sipariş ya da hizmet türlerinin termin sürelerinin belirlenmesi ve herhangi bir olumsuz duruma karşı ek sürelerin kararlaştırılması,

-Uygun çalışma yöntemlerini standartlaştırmak,

-Gerekli olan faaliyetleri mümkün olan en ekonomik şekilde belirlemek ve düzenlemek,

-Üretimde kullanılacak olan faktörlerin daha iyi koşullarda gerçekleşmesini sağlamak için çalışmalarda bulunmak,

-Belirlenen ve düzenlenen iş akışları için risk oluşturan etmenleri ikame yoluyla gidermek ya da en aza indirgemek,

-Son olarak imalatı gerçekleştirilen ürün ya da organizasyonun alıcılara uygun yollarla nasıl ulaştırılacağına karar vermektir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir