Home / Bankalar / İş Bankası / İş Bankası Vadeli – Vadesiz Hesap Açma

İş Bankası Vadeli – Vadesiz Hesap Açma

Maaş ödemelerinde, eğitim harcamalarında, az ya da yüksek düzeydeki yatırımlarınızda hem bireysel hem de ticari olarak İş Bankası vadeli – vadesiz hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Türk lirası tasarruflarınızı aktarabildiğiniz gibi, döviz birimleri üzerinden de yatırımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde İş Bankası’na özgü ayrıcalıklı hesaplardan da faydalanabilirsiniz. Yanı sıra, altın hesabı gibi özel hesaplar da açabilmeniz mümkün. Üstelik bunları yapmak için birçok alternatifiniz bulunmakta.

İş Bankası Vadesiz Hesap Açma

İş Bankası bünyesinde Vadesiz TL mevduat hesabıvadesiz döviz tevdiat hesabı ve vadesiz altın hesabı şeklinde üç farklı vadesiz hesap türü bulunmaktadır.  Bu hesaplar aracılığıyla yatırım yapmış olduğunuz kartınız üzerinden istediğiniz zaman nakit çekimi yapabilirsiniz. İş Bankası vadesiz hesap açma işleminizden bir süre sonra size iletilecek olan adına kayıtlı kart ile dilediğiniz ATM’den ya da internet şubesinden çekim ya da yatırım yapabilirsiniz. Herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Aynı şekilde başka bir kart sahibine EFT ya da havale işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası Hesap Açma İçin Gerekli Belgeler

İş Bankası kapsamında vadeli ya da vadesiz hesap açmak için yapılması gereken işlemler oldukça basit. İş Bankası hesap açma için gerekli belgeler içerisinde sadece T.C. kimlik belgeniz bulunmaktadır. Yanı sıra, değişkenlik göstermekle beraber şubeden başvurularınızda bir de form doldurmanız istenebilir. Eğer öğrencilik gibi özel bir statünüz varsa da aynı şekilde öğrenci belgesi gibi belgeler de talep edilmesi mümkündür. Eğer ticari olarak başvurmak istiyorsanız da, belirtilen belgelerin dışında imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve yetkili kişinin kimlik fotokopisi de gerekmekte. İş Bankası hesap açma başvurusu için eğer şubeyi tercih ettiyseniz bahsettiğimiz belgelerle gitmeniz yeterli olacaktır. Eğer vadeli bir hesap istiyorsanız İş Bankası danışmanlarından yardım da alabilirsiniz. Bunun dışında web sitesi üzerinden ya da İşCep ve İşTablet uygulamaları üzerinden de hesap açma işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İş Bankası hesap açma şartları arasında sadece 18 yaşından büyük olmanız gerektiği maddesi bulunmakta. Bunun dışında ister bireysel ister ticari olarak istediğiniz hesap için belgelerle beraber başvuru yapabilirsiniz.

İlgili  İş Bankası Eft Ve Havale Ücretleri 2019

İş Bankası Hesap Açma Ücreti

İş Bankası kapsamında, 18 yaşından küçük öğrenciler, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı ödeme uygulamasına dahil olanlar, kumbara fonu bulunanlar için ücretsiz hesap işlemleri yapılmaktadır. Bunun dışındakiler için İş Bankası hesap açma ücreti ise, hesap türüne göre değişmektedir. Vadesiz hesaplarınız için 54 TL olarak belirlenmiştir. Ticari hesapların vadesiz mevduatında ise bu ücret 80 TL’dir. Euro ve dolar hesaplarınızda ise 18 dolar ve 15 euro hesap işletim ücreti alınmaktadır. Bu ücretlerin senede iki kez 6 aylık periyotlarla hesabınızdan çekildiğini de belirtelim.

İş Bankası Ek Hesap Açma

Ek hesapvadesiz TL hesabınızda yeterli bakiyenin olmaması durumunda devreye girmekte ve nakit ihtiyacınızı karşılamakta olan bir karttır. İş Bankası bünyesinde ek hesap için belirlenmiş olan maksimum limit 2 bin TL’dir. İnternet üzerinden hızlıca başvurabilir ve çabuk bir şekilde yanıt alabilirsiniz. İş Bankası ek hesap açma işlemi için, internet şubesi üzerinden kredilerim ve ek hesap sekmesini tıklamanız yeterli. Onaylandıktan sonra anında kullanıma açılmaktadır. Kullandığınız gün kadar bu hesabınıza faiz işler ve borcunuzu kapatmanız için vadesiz TL hesabınız üzerinden işlem görülür.

İş Bankası İnternetten Hesap Açma

İş Bankası üzerinden vadeli, vadesiz, döviz hesabı, altın hesabı gibi imkanları kullanmak istiyorsanız internet bankacılığı üzerinden “hesaplarım” sekmesini tıklamanız yeterli. Buradan bireysel ya da ticari hesap seçeneklerinden birini seçerek size en uygun hesap türünü bulabilirsiniz. İş Bankası online hesap açma işlemi için üye olmadan da başvuru yapabilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz mevduat hesabının özelliklerine göre işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası internetten hesap açma işlemlerinde aynı zamanda hesabınıza hangi birimde yatırım yapacağınız da önemli. TL’nin yanı sıra Euro, dolar, altın gibi birimler üzerinden de hesap açabilirsiniz. İş Bankası internet bankacılık hesap açma için eğer bankanın müşterisi iseniz, kart bilgilerinizi girerek de başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İş Bankası Esnek Hesap Açma

Esnek hesap, İş Bankası vadeli mevduat seçenekleri arasında yer alan türlerden biridir. 1,2 ya da 3 yıllık vade ile bu hesabı açtırabilirsiniz. İş Bankası esnek hesap açma işlemleriniz sırasında geçerli olan marj oranı vade sonuna kadar aynı kalmaktadır. Ayrıca hesabın sadece TL üzerinden açıldığını da belirtelim Banka tarafından almış olduğunuz faiz ödemeleri ise, size 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık dönemler şeklinde aktarılmaktadır. Faizleriniz ise sahip olduğunuz vadesiz bir TL hesabına aktarılır. Minimum hesap açılış limiti ise 250 TL’dir.

İş Bankası Öğrenci Hesabı Açma

İş Bankası öğrenci hesabı açmak için nüfus cüzdanınızın yanı sıra öğrenci belgenizi de bildirmeniz gerekmekte. İnternet üzerinden de işleminizi yapabilir, belgenizi e- mail ile yetkililere iletebilirsiniz. Vadesiz TL hesabı için geçerli olan 54 TL, öğrenci hesabından kesilmemektedir. Yanı sıra, bir de 12 ve 18 yaş arasında öğrenciler için “İlk imza hesabı” bulunmaktadır.  İş Bankası’na özgü bu hesapla öğrencilerin banka üzerinden birikim yapması sağlanmaktadır.

İlgili  İş Bankası IBAN Sorgulama

İş Bankası Ticari Hesap Açma

Ticari hesap sahibi olmak için, belirttiğiniz kurumdaki yetkili kişinin kimlik fotokopisi, imza sirküleri gibi belgelerle internet, şube, mobil gibi seçeneklerle başvurabilirsiniz. İş Bankası ticari hesap açmaişlemini KOBİ’lerden, köklü holdinglere, dernek, vakıf gibi oluşumlara kadar birçok alanda kişiler kullanabilmektedir. Belirttiğimiz belgelerle başvurmanız ticari hesap için yeterli olacaktır. Danışmanlar size ve kurumunuza en uygun hesabı sağlayacaklardır.

İş Bankası Ortak Hesap Açma

Ortak hesap, İş Bankası üzerinden sahip olduğunuz mevduat hesabı üzerine bir başka kişiyi ekleyerek sahip olduğunuz hesaptır. Bunun için, direkt olarak İş Bankası’na gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca, İş Bankası ortak hesap açma işleminizden sonra sizden vergi talebi olacağını da belirtelim. Ekleyeceğiniz kişiye ait gerekli evraklar da bankaya gitmelidir. Bu işlemden sonra hesaptaki para iki kişi arasında eşit olarak ayrılmaktadır.

İş Bankası Vadesiz Mevduat Hesabı Kapatma

Hesap kapama işlemlerinde, ATM ve İşCep uygulamasından faydalanamıyorsunuz. Şube dışında, müşteri hizmetleri ya da bireysel internet şubesini tercih etmeniz gerekmektedir. İş Bankası vadesiz mevduat hesabı kapatma için, kimlik belgenizle gitmeniz yeterli olacaktır. Fakat işlemin gerçekleşmesi için hesabınızın eksi bakiyede olmaması gerekmektedir. Vadesiz mevduat hesabınızı kullanmadığınız durumlarda da mutlaka kapatmanız gerekmektedir, aksi takdirde bu durumlarda da bankaya borçlu konuma gelebilirsiniz. Aynı şekilde hesabınızda bakiye olması durumunda da zarara uğrayabilirsiniz. Eksi bakiye durumlarında borcunuzu ödeyerek anında kapatma işlemini yapabilirsiniz.

İş Bankası Vadeli Hesap Nedir? İşbankası Vadeli Hesap Açma

İş Bankası vadeli hesap nedir, Kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; Birikiminizi, kazancınızı tasarrufa dönüştüren ve kar elde etmenizi sağlayan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Vadeli mevduat hesapları kapsamında, TL mevduat hesabı, vadeli döviz tevdiat hesabı, vadeli altın hesabı, sabit hesap, değişken hesap, birikimli mevduat hesabı yer almaktadır. Yanı sıra, İş Bankası’nın özel fırsatlarıyla şubesiz vadeli mevduat hesabı, düzenli birikim talimatı, çeyiz hesabı ve maksimum vadeli hesap imkanları da bulunmaktadır. İş Bankası vadeli hesap açma işlemi için kimlik belgesi yeterlidir. Birikiminizin türüne göre dilediğiniz mevduat hesabına kısa sürede kavuşabilirsiniz.

İş Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları

İş Bankası vadeli hesabınıza faiz işlemesi için en az 250 TL yatırım yapmanız gerekmektedir. İş Bankası vadeli hesap oranları ise seçtiğiniz hesap türüne göre değişmektedir. Size getireceği oranı da İş Bankası sitesi üzerinden Mevduat geliri hesaplama tablosuyla öğrenebilirsiniz. Yatırmış olduğunuz miktarla da değişen faiz oranları, 250 TL için ilk 30 günde 8.40 olarak belirtilmiştir. Diğer İş Bankası vadeli hesap faiz oranları içerisinde döviz hesabını baz alırsak bu oran USD ve Euro için 1.75 oranından başlamaktadır. Çeyiz hesabında ise bu oran tektir ve 10.00 olarak belirlenmiştir. Birikimli hesaplarınızda ise 9.25’tir. Sabit hesabınız için de 9.50’dir.

İlgili  İş Bankası Bankamatikten Havale Nasıl Yapılır ?

İş Bankası Vadeli Hesap Faiz Hesaplama

Sahip olduğunuz vadeli mevduat hesaplarının hepsi için İş Bankası’nın web sayfasında yer alan mevduat geliri hesaplama tablosunu kullanabilirsiniz. İş Bankası vadeli hesap faiz hesaplama tablosunda yer alan hesap türü ve limit gibi miktarları seçtikten sonra 3,6 ve 9 ay gibi vadelerde elinize geçecek olan tutarı görebilirsiniz. Aynı şekilde faiz oranları bölümünde bahsettiğimiz vadeli hesapların oranlarını baz alarak kendinizde hesaplayabilirsiniz. Şubeye giderek danışmanlar tarafından da 1 yıllık uzun süreçler için de hesaplama talep edebilirsiniz.

İş Bankası Vadeli Hesap İşletim Ücreti

Vadeli hesaplardan alınan ücretler para cinsine göre değişmektedir. İş Bankası vadeli hesap işletim ücreti için asgari tutar 75 TL’dir. Bu ücrete 6 aylık BSMV dahildir. Burada da görüldüğü gibi vadeli mevduat hesap ücreti 6 ayda bir çekilmektedir. Senede iki kez alınan bu ücret, Euro hesapları için 18 Euro olarak belirlenmiştir.  Bu ücret ticari hesaplar için olmakla beraber bireysel ödemelerde bu işlem ücreti 15 Euro’dur. USD bazlı mevduat hesaplarında ise ticari hesaplarda 18 USD, bireysel vadeli hesaplarda ise 15 USD olarak belirlenmiştir.

İş Bankası Vadeli Hesap Açma Limiti

Vadeli hesap alt limiti, mevduat hesabınızın türüne göre farklılık göstermektedir. Yanı sıra, herhangi bir üst limit de bulunmamaktadır. En çok tercih edilen hesaplardan biri olan vadeli mevduat hesabı için minimum 250 Türk lirası yatırım yapmış olmanız lazım. Bu miktar sabit ve değişken hesapta da aynı şekildedir. İş Bankası vadeli hesap açma limiti altın hesabında ise minimum 10 gram altın şeklinde sınırlandırılmıştır. Diğer talimat tutarlarından da bahsetmek gerekirse birikim hesabı için 250 TL’nin dışında 250 Euro ya da dolar da yatırabilirsiniz. Düzenli birikim talimatı için de en az 50 TL/ USD ya da Euro yatırmalısınız. Çeyiz hesabı için ise, aylık düzenli aktarım tutarınız en az 109 TL olmalıdır.

İş Bankası Vadeli Hesap Kapatma

Vadeli hesabınızın iptali ya da dondurma işlemi için; direkt olarak şubeye uğramanız gerekmektedir. Sadece hesap bilgilerinizi ve nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmanız yeterlidir. İş Bankası vadeli hesap kapatma işleminiz için dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer vade sayınızı tamamladıysanız ve bankaya herhangi bir bildirim yapmadıysanız, hesabınız bir sonraki vadeye kadar aynı faiz oranı üzerinden işlenmeye devam eder, yenilenir. Bunun yanı sıra hesabınızda nakit bulunmaması durumunda ise, hesap işletim ücreti alınacağından eksi bakiyeye düşebilirsiniz. Bu durumda da borcunuzu ödeyip kapatma işleminizi gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası 4402 SMS Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

İş Bankası Maximum Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme

İçindekiler1 İş Bankası Kart Başvuru Sonucu2 SMS ile Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme İş Bankası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir