Home / Bankalar / İnternet Bankacılığında Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?

İnternet Bankacılığında Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?

Günümüzde hemen her finansal alanda ihtiyaç duyduğumuz bankaların internet şubeleri üzerinden pek çok işlemleri yapabilmekteyiz. Burada yer alan online işlemler menülerinden yapabildiğimiz işlemleri yazımızın devamında paylaşacağız. Fakat önce internet bankacılığı nedir ne değildir ondan bahsedelim kısacası. İnternet bankacılığı, bankaların müşterilerine kolaylık ve hızlı olması açısından vermiş olduğu hizmetlerin internet aracılığıyla da yerine getirilmesini sağlama işidir. Bu sistemden faydalanarak şubeye gitmeden, gece gündüz demeden, hafta içi hafta sonu ayrımı yapmaksızın günün her anında ilgili bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir. Her bir müşteriye sisteme giriş yapabilmesi için müşteri numarası, özel parola ve şifre verilir. Daha sonra güvenlik amacıyla sistemde kayıtlı olan cep telefonuna güvenlik kodu yollanır ve giriş bu şekilde tamamlanır. Şimdi de sisteme giriş yaptıktan sonra internet bankacılığında hangi bankacılık işlemleri yapılır onlara bir göz atalım.

İnternet bankacılığını kullanan müşteriler genellikle havale ve eft gibi para transferleri, çeşitli fatura ve kredi kartı ödemesi, çeşitli yatırım araçlarını kullanma gibi işlemleri yapmaktadır. Şimdi bu başlıkları biraz daha açarak internet bankacılığında hangi bankacılık işlemleri yapılır tek tek ele alalım.

– Havale: İster kendi banka hesabımızdan aynı bankanın başka bir kişiye ait olan hesabına, ister kendi hesaplarımız arasında havale işlemi ile para transferi yapabilir.

-EFT: Başka bankada hesabı olan kişiye veya kendimize ait olan başka banka hesabına EFT işlemi ile para transferi yapabilir.

İlgili  En iyi ve En Çok Tercih Edilen Banka Hangisi

­– Bakiye, Hesap Hareketleri ve Geçmiş Dönemlere Dair Sorgulama: Online bankacılık üzerinden hesapta yer alan paranın en son ne kadar olduğu, hesaba gelen ve hesaptan çıkan paralar ve geçmiş dönemlere ait hareketlilikler sorgulanarak görüntülenebilir.

– Kredi Kartı ve Fatura Ödeme: Online işlemler ile aynı bankaya veya başka bankaya ait olan kredi kartının borcu ödenebilir. Aynı zamanda anlaşmalı kurumlara ait elektrik, su, telefon, doğalgaz, internet vs. borçlar yatırılabilir.

– TL Yükleme: İlgili banka ile anlaşmalı olan cep telefonu operatörlerinde yer alan herhangi bir numaraya çeşitli miktarlarda belirlenmiş olan TL seçilerek yüklenebilir.

– ­Yatırım Araçları: Online bankacılık hizmetini kullandığımız bankanın müşterilerine sunduğu yatırım fonları, altın, döviz gibi yatırım araçları alınıp satılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir