Home / Bilgiler / İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır?

İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır?

İnternet Bankacılığı Nedir?

Teknolojinin henüz bu kadar gelişmediği eski dönemleri düşündüğümüzde işler ne kadar da zormuş diye düşünmeden edemeyiz. Örneğin bir bankaya ulaşabileceğiniz kanalın sadece o bankanın şubesi olduğu dönemleri düşünün.

Yapacağınız tüm işlemler için hatta maaşınızı çekmek için bile mesai saatleri içinde bankaya gitmeniz ve saatler süren uzun kuyruklar ile baş etmeniz gerekiyordu. Ancak artık gelişen teknoloji bize bankaya gitmeden, hiç bir bankacı ile diyalog kurmadan banka işlemlerimizi yapabilme şansı tanımaktadır.

Bankaların sunduğu ATM, çağrı merkezi, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı gibi hizmetler işlerimizi daha rahat halletmemizi sağlamaktadır.

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Peki, İnternet Bankacılığı nedir nasıl açılır? sorusunu yanıtlayalım.

İnternet bankacılığı sizin neredeyse tüm bankacılık işlemlerinizi, size ait özel bir şifre ile giriş yaptığınız bir ekran üzerinden yapabilmenizi sağlayan bir hizmettir. İnternet bankacılığına internet olan her yerden istediğiniz her saatte girebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Yapılan İşlemler

Yapabileceğiniz işlemler; fatura ödemeleri, hesap ya da kredi kartı borç ve bakiye kontrolü, para transfer, altın ya da döviz alım satımı, fon alım satımı, kredi kartı başvurusu gibi uzayıp gider. Hatta son dönemde neredeyse tüm bankalar artık internet üzerinden kredi kullanma şansı da tanımaktadır.

Kişinin kredi notu yüksek ise internet bankacılığından başvuru yaptığında kredisi anında sistem tarafından onaylanır. Ekranda karşısına kredi sözleşmesi ve diğer evraklar çıkar. Kişi bu evrakları okuyup onay işareti koyarak tamamlar. Ardından kullandığı kredi tutarı kişinin hesabına geçer. Geriye sadece ATM ye gidip hesaptaki parayı çekmek kalmıştır.

İlgili  Forex Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

İnternetten bankacılık işlemlerini yapmak bu kadar kolay olunca tabi bu durum dolandırıcıların da iştahını kabartmaktadır.

Bankalar gerekli güvenlik tedbirlerini almaktalar ancak sizin de üstünüze düşen; şifrenizi kimse ile paylaşmamak, şifreyi belirli aralıklarla değiştirmek ve güvenli olmayan ortamlarda internet bankacılığına girmemek olacaktır.

İlgili Aramalar;

  • internet bankacılığı garanti
  • internet bankacılığı denizbank
  • internet bankacılığı halkbank
  • internet bankacılığı nedir kısaca
  • internet bankacılığı ziraat bankası
  • internet bankacılığı teb
  • internet bankacılığı vakıfbank

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir