Home / Kredi / Krediler / İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çağımızda bankaların çoğalması ve buna takriben müşterileri için farklı kredi imkânları sunması bir rekabete yol açmış olup, bunun dışında çeşitli kredi kampanyaları sergileyerek konut kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi adı altında birçok kredi çeşitliliği sunarak kişilerin ihtiyaçlarını gidermesi erbabında belirli ay periyotlar halinde ödemeler geri alınmaktadır.  Bu krediler arasında ülkemizde bankalardan en çok talep edilen ihtiyaç kredisi olanağıdır.

Düşük tutarlı nakit veya kısa vadeli ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler bankalara başvuru yaparak kredi çekebilme şansınsa sahip olmaktalar. Fakat bilinmesi gerekilen bir nokta var ki, yapılmadığı takdirde büyük sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bankalar kredi çekmek isteyen kişilerin durumlar hakkında iyi bir analiz yapamadıklarından ötürü ödemenizin hangi yollarla nasıl yapacağını pek umursamazlar. Bunun önüne geçmek için tüketicinin ihtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler üzerine analiz yapması kendileri için oldukça faydalı olacaktır.

ÖDEYEBİLECEĞİNİZ AYLIK KREDİ TUTARINI HESAPLAYIN

Kredi miktarını belirlemeden evvel ilk etapta aylık gelirinize hitaben ne kadar bir bütçe kredi ödemesi için ayırabileceğinizi hesaplamanızda fayda olacaktır. Kredi çekmek isteyenler genellikle aylık ödeme tutarlarının kendi gelirlerinin %50’sini karşılayacak gözle bakması oldukça yanlıştır. Dünya’nın en büyük finansal kuruluşları dâhil yapmış oldukları analizler sonucunda ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişinin aylık ödemesinde yapacağı tutarın en fazla %40 olması uygunluğunu ortaya koymuştur. Aylık gelirinizin 2.000 TL olduğunu varsayarsak, aylık ödeme miktarınızın en fazla 800 TL olması idealdir.

İlgili  İNGBank 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Detayları

ÇEKECEĞİNİZ KREDİNİN VADESİNİ DOĞRU BELİRLEYİN

Kredi çekmek isteyen birçok kişi kredi çekerken yüksek vadeleri seçerek iyi bir analiz yaptıklarını sanmaktadırlar. Bu durum oldukça yanlış bir tercihtir. Nedeni ise kredi vadesi arttıkça sosyal ve temel ihtiyaçların bütçesi de o denli azalmaktadır. Nedeni ise bankaların yüksek vade vermesinin aslında faiz olarak artması ve geri ödenecek tutarında fazla olmasını sağlamaktır. Bütçenize göre ayarlayacağınız vade süresini iyi belirlemeniz gerekmektedir.

KREDİ ÖDEMELERİ SÜRESİNCE BEKLENMEDİK HARCAMALARINIZIDA HESABA KATIN

Yarın ne olacağını bilemeyiz ve bunun için gelirimizin büyük bir kısmını aylık kredi ödemesine yatırdığımız halde karşımıza çıkacak olan beklenmedik hesaplar bizi zor durumda bırakabilmektedir. Bunun için öncelikle gelirinizi hesaplayarak sizi sarsmayacak bir şekilde bu gelirim %30 ila %40’ının kredi ödemesine verilmesi beklenmedik harcamaların çıkmasında da size sorun yaşatmayacaktır. Böylelikle aylık düzenli ve eksiksiz kredi ödemesi yaparak kafanız rahat olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinde En Uygun Banka Hangileri başlıklı makalemizde en uygun konut kredisi, en uygun kredi ve Konut Kredisinde En Uygun hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir