Home / Genel / İdari Takip Nedir? Süreci Nasıl İşler?

İdari Takip Nedir? Süreci Nasıl İşler?

Bankalar tarafından belirlenen ve borçların ödenmemesi durumunda uygulamaya konulan bazı yaptırımlar vardır. Kişiler kredilere başvuru yaparken tüm bu şartların altına imza atar ve gerekli tüm yaptırımları kabul eder. Bu noktada kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin geri ödemesinde yaşanacak herhangi bir aksaklık durumunda bankalar kişilere yönelik idari takip süreci başlatabilir.

İdari Takip Ne Zaman Başlar?

Bankaların geri ödemelerde aksatma yaşatan kişilere yönelik uyguladığı ilk yaptırım, kredi notunun düşürülmesi olmaktadır. Bankalar ilk olarak kişileri kredi notunu düşürür. Kişiler 90 gün süre boyunca hiçbir şekilde ödeme yapmazlarsa, banka idari takip süreci başlatır.

İdari Takip / Avukatlık Olmak

İdari takip diye bildiğimiz sistem halk arasında avukatlık olmak olarak da nitelendirilir. Bankalar bu noktada borcu tahsil edebilmek amacıyla avukatları devreye sokar. Bu süreç esasen kişiler için oldukça sıkıntılı geçen bir süreçtir. Zira bankalar bu süreçte borcun tamamının kısa bir süre içerisinde ödenmesini ister ve gerekli ödeme yapılmazsa da haciz yöntemine başvurur. İdari takip başladığı andan itibaren bankanın avukatları devreye girer ve belirli bir ödeme planı çıkarılır.

Bu ödeme planı kişilere belirtilir ve borcun tamamının 1 hafta gibi bir süre içerisinde ödenmesi istenir. Belirlenen 1 hafta süre içerisinde hiçbir şekilde ödeme yapmayan kişiler için artık haciz yöntemi uygulamaya konulur. Kişilerin bankaya olan borçları, üzerine kayıtlı olan mülke haciz getirilerek tahsil edilir. Haciz uygulaması karşısında kişilerin herhangi bir hak iddia etmeleri mümkün değildir. Kişiler kredi başvurularında yasal olarak bu şartları kabul ettiği için, herhangi bir hak iddia etmeleri de söz konusu olmamaktadır.

İlgili  Hakkımda Ceza Veya Borç Var Mı Nasıl Öğrenebilirim ?

İdari Takibe Düşenler Kredi Çekebilir mi?

Bankaların kredi başvuruları aşamasında en riskli olarak gördükleri kişiler her zaman idari takibe düşen kişilerdir. Zira idari takibe düşen kişiler aynı zamanda kırmızı kalem yiyerek kara listeye düşerler. Bu durumda yer alan kişilere bankalar kredi verme konusunda olumsuz düşünürler. Çünkü bu kişiler borcu geri ödeme potansiyeline sahip olmayan kişiler olarak düşünülür. İdari takibe düşen birinin tekrardan kredi çekebilmesi için başvuru aşamasında oldukça çaba harcaması ve bankaya sağlam teminatlar sunması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Borsa Saatleri 2019

Borsa Açılış Kapanış Saatleri 2019

Borsalar, belirli saatler arasında hizmet sunmaktadır. Ayrıca borsada yapılan işlemler de belirli saat aralıklarında yapılmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir