Home / Bilgiler / İdari Kanun ve Yasal Takip Nedir?

İdari Kanun ve Yasal Takip Nedir?

Günümüzde insanlar, zamanla yükselen yaşam standardı ve artan ihtiyaçlar gibi benzer sebeplerle, hemen hemen 10 kişi den 9’u  olacak kadar bir oranla, kredi kartının sağlamış olduğu imkanlardan faydalanmakta olup kredi kartını vazgeçilmez bir hale gelmesinde etkin rol oynamıştır. Ancak bu kredi kartlarının ödemeleri düzenli olarak ödenmediğinde bazı yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Yasal Takip Nedir?

Bir kredi veya kredi kartı borcu ödemesi 90 gün geciktikten sonra yasal bir zorunluluk olarak ödeme planından koparılmaktadır. Bu durumdan sonra müşterinin, sözleşmede önceden karşılıklı olarak mutabık kalınan şartları yerine getirmeyeceği kabul edilmektedir. Borçluya ihtar çekilir ve 7 gün içinde tüm borcun ödenmesi istenir. Daha önce sizlere bahsettiğimiz muacceliyet söz konusu olur. Bu süre sonunda borçlunun kendisine tebliğ edildiği şekilde ödeme yapmaması durumunda, alacaklı kurum belirli bir süre avukata devretmeden yani icra işlemleri başlatılmadan önce idari takip aşamasında takibat yapar. Bu takibat kurumun tahsilat ekiplerince aramalar ile yapılır ve müşteri yeniden bir ödeme planına bağlanmaya çalışılır.

Yasal Takip Uygulama Süreci

Kredi kartı borçlarının geciktiği, aksadığı ve ödenmediği durumlarında yasal takip uygulanmaktadır. Kredi kartı borç ödemesinin 90 günlük gecikmesi sonrasında idari takip seçeneği sunmayan bankalar sizlere 7 gün içerisinde toplam borcunuzu ödemenizi isterler. Eğer 7 gün içerisinde toplam borcunuzu ödemezseniz kanuni takip işlemleri başlatılır. Kanuni takip işlemlerinde ise bankanın avukatları borcunuza karşılık haciz başlatır. Bu aşamada banka gerekli hukuki işlemleri yaparak bankaya olan borcunuzu hukuki yoldan haciz, icra yolu ile tahsil etmek ister.

İlgili  EFT, Havale ve Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir