Home / Genel / İcralık Olan Emeklilere Kredi

İcralık Olan Emeklilere Kredi

Nakit ihtiyacı olan kişiler genelde bu ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile karşılamaktadır. Ev almak isteyen, araç almak isteyen, rahat bir üniversite dönemi geçirmek isteyen ya da hastalık gibi nedenler ile paraya ihtiyacı olan kişiler kredi çekme yoluna başvurur.

Bankalar kredi verirken başvuran kişinin maaşına ve geçmiş dönemdeki finansal ödeme performansına göre karar vermektedir. Genelde emekliler düzenli maaşları oldukları için kredi alırken sıkıntı çekmezler. Ancak kara listede olan emekliye kredi verilmesi konusunda büyük bir titizlik ile davranılır. Bankalar düzenli maaşı olsa da kara listeye eklenmiş olan emekliye kredi vermek istemez.

Kara Liste Nedir?

Emeklilerin daha önceden aldıkları krediyi ya da kredi kartı borçlarını öderken gösterdikleri performans KKB notunu oluşturmaktadır. Merkez Bankası tarafından hesaplanan bu performans bankaların kredi verirken baktıkları kriterlerden en önemlisidir.

Ödemelerin aksaması ya da geç olarak yapılması kişinin KKB notunu düşürmektedir. Yapılan ihbarlara rağmen ödemeler yapılmadığı zaman bankalar icra yolu ile alacaklarını almaya çalışmaktadır. Bu durumdaki kişilerin ismi kara listeye eklenir ve uzun bir süre bankalardan kredi alamazlar.

Kara Listedeki Emeklilere Kredi

Emekliler normal şartlarda krediyi çok kolay bir şekilde almaktadır. Ancak ödemelerini aksatan ve icralık olan emekliler kara listeye girmektedir. Bu kişiler bankalardan kredi alamazlar. Ancak bazı banka müdürleri kendi inisiyatifleri kapsamında krediyi vermektedir.

İlgili  Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Kara listede olan emeklilerin kredi alabilmeleri için ödemeleri düzenli bir hale getirerek kara listeden çıkmaları gerekir. Bunun için de biraz zaman gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizde Kredim Neden onaylanmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir