Home / Bankalar / İban Numarası Kaç Haneden Oluşur

İban Numarası Kaç Haneden Oluşur

Avrupa Birliğine üye olan ülkeler tarafından alınan ortak karar sonucunda ortaya çıkan İban numarası, 2010 yılının ilk ayında hesap numarası adıyla çıkarılmıştır. İngilizce terim olarak bilinen İnternational Bank Account Number ülkemizde İban olarak kısaltılmış olup İban numarası olarak bilinir. Para transferlerinin güven, avantaj ve daha hızlı işlem için çıkarılmış olmasından dolayı tüm ülkelerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Kafamızı karıştıran durum ise birçok rakamın yan yana gelmesi ve akılda kalıcı olmaması olayıdır. Aslında her rakamın bir anlamı vardır. Standardı 34 rakamdan oluşan İban numarası Türkiye’de 26 haneden oluşmuştur. İlk 2 hanesi harf ile başlayan numara ülkenin kodunu belli etmektedir.

TR harflerinden sonra gelen iki rakam, kontrol basamaklarını temsil etmektedir. Devamında gelen 5’li rakamlar hangi bankanın kodu olduğunu gösterdiği gibi geriye kalan tek başına bir rakam rezerv alanını göstermektedir. Sonrasındaki 16 rakam bankanın şube kodu ve hesap numarasını bildirmektedir. Toplamda 26 haneden oluşan ve ilk 2 harfi ülkeyi temsil eden İban numaramız 24 rakamdan oluşmaktadır. 2010 yılında kullanılmaya başlayan İban numarasının kaç haneli olduğunun net bir cevabı yoktur. Her ülkede farklı kullanıldığı gibi size sorulan soruda 34 haneyi geçmediğini söylemeniz yeterli olacaktır. Bir bankada hesabı olan bir kişinin İban numarası ve hesap numarası mecbur olmaktadır. İban numaranızı aklınızda tutmanız imkânsız olsa da bir yere not almanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. İban no nedir üzerine açıklama yaparak kaç haneden oluşur sizlere anlatmaya çalıştık. Yazımız kısa ve öz olduğu için ayrıntılı bilgiler isterseniz bize sorularınızı aşağıdan yorum atarak ulaştırabilirsiniz.

İlgili  Deniz Bonus'a Başvuranlara 30 TL Hediye

iban nedir

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapıkredi Eft Saatleri 2019

Koç grubunun bankalarından bir tanesi olan Yapıkredi bankası mevcut ve yeni müşteri ile hizmet vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir