Home / Bilgiler / HGS Bakiye Sorgulama ve Öğrenme

HGS Bakiye Sorgulama ve Öğrenme

Öncelikle HGS Nedir?

Hızlı geçiş sistemi adıyla kısaltılan ve ülkemizdeki tüm otoyol geçişleri ile boğaz köprülerinden alınan ücretin tahsil edilmesine yarayan sisteme HGS denmektedir. HGS sisteminde para yükleyebilir veya bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Trafiğin yoğunluğunun azaltılmasında oldukça büyük bir etkiye sahip olan HGS’yi geçiş noktalarından geçerken yeterli bakiye de bulundurmanız gerekmektedir. Eğer geçiş ücretini karşılayamıyorsanız hakkınızda caz işlemi uygulanmaktadır. Bu nedenle HGS kartlarında sürekli bakiye sorgulaması yapmanız ve bakiyenizi hazır bulundurmanız çok daha avantajlı olacaktır. Bakiye sorgulama işlemleri ilk olarak E-devlet aracılığı ile yapabilirsiniz. Mobil imza, E-devlet şifresi ya da kullandığınız bankanın şifresini kullanarak giriş yaptığınız E-devlet sisteminde E-hizmetler bölümüne girmeli ve ardından PTT Genel Müdürlüğü ekranı altında yer alan HGS Hesap Bilgileri kısmını tıklamalısınız. Bu bağlantı ile kolayca bakiyenizi sorgulayabilir ve kartta ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz. Aynı işlemleri kullanarak HGS ile ilgili diğer bilgilerinize de kolayca ulaşabilirsiniz. Sadece E-devlet ile değil PTT’nin resmi internet sitesinden de kolayca bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT HGS Bakiye Sorgulama

PTT, HGS işlemlerine özel olarak müşteri hizmetleri arayüzü geliştirmiştir ve çok kolay bir kullanıma sahiptir. Bunun için web sitesinden ‘HGS bakiye sorgulama’ ekranını açmalı ve bilgilerinizi doğrulamalısınız. Araç plakası ya da T.C. kimlik numaranızla sorgulama ekranına giriş yapabilir ve bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Kullandığınız bankaların internet bankacılığı ya da mobil uygulamalarından da HGS bakiye sorgulamasını anında görebilirsiniz. Bunun için kullandığınız bankaya giriş yapmalı ve ekranlardaki menüden HGS bakiye sorgulama alanını bulmalısınız. Gerekli bilgilerinizi doğruladıktan sonra banka uygulaması sizi sorgulama ekranına yönlendirecek ve siz de bakiyenizi öğrenebileceksiniz. Ayrıca bazı özel mobil uygulamaları da telefonunuza yükleyebilir ve ücretsiz olan bu uygulamalar ile HGS bakiyenizi sorgulayabilirsiniz, ancak bu türde özel mobil uygulamalarda sadece sorgulamakta yapılmaktadır, bakiye yükleme işlemi gerçekleştiremezsiniz.

İlgili  Franchising Nedir?

Eğer bakiyenizi daha önce öğrenmemişseniz ve HGS’yi kullanan yollardan birinden geçmek üzereyseniz internet uygulamalarını ya da telefonunuza uyumlu mobil uygulamaları kullanmak bir dakikanızı almayacak ve böylece bakiyenizi sorguladıktan sonra bakiye yüklemesi de yapabileceksiniz.

İnternet ve mobil harici HGS bakiyesi sorgulama nasıl yapılmaktadır?

Sadece interneti kullanarak değil başka yöntemlerle de HGS bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Bunlardan ilki birebir PTT şubelerine giderek görevli yardımıyla HGS bakiyenizi sorgulamaktır. Numaratörden ilgili numarayı almalı ve ardından görevliye bilgilerini doğrulamalısınız.

HGS Müşteri Hizmetleri Numarası

Görevli bakiye sorgunuzun anında size söyleyecektir. İnternet ya da mobil araçları kullanmıyorsanız ve şubeye de gitmek istemiyorsanız telefon ile de sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için 444 1 788 numaralı telefonu aramalısınız, ardından yönlendirmeler ile HGS bakiyenizi kolayca sorgulayabilirsiniz. 444’lü numara yerine aynı bağlantıda 0850 460 60 60 numaralı telefonu da arayabilir, aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile konuşmak yerine bankaların şubeleri de sizin için bir tercih olabilir. Sadece internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanarak değil HGS ile anlaşma sağlayan olan tüm bankaların il ve ilçedeki şubelerine giderek de HGS bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemlerin hepsi internet ve mobil işlemlere göre çok daha zaman harcayacaktır, bunu unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili  Forex Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir