Home / Bilgiler / Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti

Finansal işlemleri için bankalar ile çalışan vatandaşlarımızın bilmesi gereken bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Eğer kişi herhangi bir banka ile çalışırken, bankanın işlem mevzuatından haberi yok ise karşılaşabileceği tüm uygulamalara razı olduğunu göstermektedir. Örneğin; son yıllarda banka müşterilerini en çok bunaltan banka uygulamalarından biri de hesap işletim ücretidir.

Bir döneme kadar birkaç bankanın zoraki olarak almış olduğu bu ücretlendirme şimdilerde neredeyse tüm bankalardan müşterinin haberi olmaksızın alınmaktadır. Peki, hesap işletim ücreti nedir? Bankalar, kendi bireysel ve ticari müşterilerinin bankacılık işlemlerine karşılık fiziki ve elektronik işlem masraflarına karışılık olarak belirli periyotlarda aldıkları paradır. Ülkemizde birçok banka 3, 4 ve 6 aylık periyotlar ile kendi müşterilerinden hesap işletim ücreti almaktadır. Her bankanın kendisinin belirlediği miktarlarda hesap işletim ücreti kesildiği gibi genellikle bu kesintiyi faizli işlem yapan bankalar müşterilerinden talep etmektedirler. Örneğin, katılım bankası olarak bilinen birçok finans kuruluş herhangi bir şekilde müşterilerinden hesap işletim ücreti kesintisi yapmamaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapmalı?

Hesap işletim ücreti nedir, sorusu ile başladığımız yazımızda özellikle banka müşterileri bankaların gerçekleştirmiş olduğu bu kesintileri vermek istemektedir. İşte tamda burada hesap işletim ücreti vermemek için ne yapılabilir sorusu akla gelmektedir. Ayrıca hesap işletim ücreti almayan bankalar makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili  Bankaların Kara Listesindeki Biri Kredi Çekebilir Mi

Maaş Müşterisi Olmak

Hesap işletim ücreti vadesiz mevduat hesabı bulunan bir kişiden bile alınırken, bu ücreti vermemek için iki yol bulunmaktadır. İlk yol çalıştığınız kamu kurumu veya özel şirketin yönetim kademesinin çalışmayı düşündüğü banka ile yapacağı anlaşma neticesinde maaş müşterilerinden hesap işletim ücreti kesilmeyecektir, ibaresini koymak suretiyle kesinti yapılmaz.

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Hesap işletim ücreti vermemek için maaş müşterisi dışında kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise otomatik fatura ödeme talimatının verilmesidir. İster kredi kartı isterseniz de vadeli veya vadesiz mevduat hesabınızdan her ay düzenli olarak gelen faturalarınızın en az iki tanesini otomatik ödemeye vermeniz durumunda birçok banka sizlerden hesap işletim ücreti kesintisi yapmamaktadır. Bu uygulamadan faydalanmak suretiyle en az 50 TL en fazla da 150 TL gibi yıllık kesinti yapan bankaların uygulamalarından sıyrılmış olabilirsiniz. Hesap işletim ücreti BDDK tarafından yasal olarak izin verilmesinden dolayı herhangi bir şekilde hak talebinde bulunamayacağınızı da asla unutmayın!

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir