Home / Bilgiler / Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Son yıllarca özellikle banka kredisi kullanan kişilerin sayıca artması sonucunda hayat sigortası diye bir kavramla sıkça karşılaşır olduk. Peki, hayat sigortasının avantajları nelerdir, yaptırmak zorunlu mudur, neden yaptırılmalıdır? Tüm bu soruların cevabını ve hayat sigortasına dair tüm detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, en temel anlamıyla kişinin hayatını, yaşam çerçevesindeki durumunu ve yakınlarını koruma altına almayı hedefleyen bir sigorta çeşididir. En sık kullanım amacı kişinin sağlık giderlerinin karşılanması içidir. Bunun yanı sıra kişinin beklenmedik bir sakatlık yaşaması ya da ölmesi durumunda kendisini ve yakınlarını güvence altına alması demektir. Hayat sigortası yaptırmak için bankalara ya da sigorta kuruluşlarına müracaat etmek yeterlidir. Bankalar, pek çok sigorta kuruluşları ile işbirliği içerisinde hareket ederek müşterilerine cazip fiyatlar ve koşullarda hizmet sağlamaktadır. Hayat sigortasının ödeme şekli taksitlere bölünebilmektedir. Diğer sigorta çeşitlerine göre daha kapsamlı ve kişiye yönelik olduğu için avantajları da oldukça fazladır.Hayat sigortasının genel özelliklerinden ve gerekliliğinden bahsettikten sonra biraz da hayat sigortasının avantajları nelerdir onlardan bahsedelim.

Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

  • Olası bir hastalık durumunda sağlık giderleri karşılanır.
  • Yaşanan bir sakatlık sonrasında kişinin sakatlığı geçene kadar ya da sakatlığın durumuna göre hayatının sonuna kadar kalan süre içerisinde maddi durumunun aynı kalması sağlanır.
  • Kişinin vefatı durumunda geride kalan aile fertlerine finansal destek sağlar, sağlık giderlerini karşılar ve mağdur olmalarının önüne geçer.
  • Kişi vefat ettiğinde eğitimine devam eden çocukların eğitim giderleri karşılanır.
  • Hayat sigortası primleri; kişinin vergi dilimine girmesi halinde ödenecek olan vergilerden düşürülür ve devlete olan vergi hususunda kolaylık sağlar.
  • Kişinin vefatından sonra ailesine ve yasal varislerine borç yükü bırakmasının önüne geçerek finansal destek sağlar.
İlgili  Kredi Ve Kredi Kartı Başvurusu Hangi Sebeplerden Onaylanmaz

Kısacası hayat sigortasının avantajları nelerdir sorusunu tek cümle ile cevaplamak gerekirse; ” Hayatın garantisi ve geleceğin de teminat  altına alınması” diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir