Home / Bilgiler / Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sigorta firmalarının özellikle üzerinde durduğu bir terim olan hasarsızlık indirimi, kasko poliçesi üzerinde %65’e varan oranlarda indirim olmasını sağlayan ve kişiye tasarruf imkânı veren özel bir uygulamadır.

Hasarsızlık indirimi sağlayan şartlar kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel hatlarıyla benzerdir. Poliçe üzerinde indirim sağlayan hasarsızlık indirimi, poliçe yenileneceği zaman geçmişe dönerek geçen yıl içerisinde yapılan kazalar, hırsızlıklar gibi şeylerin göz önünde bulundurularak poliçe yenilemesinde pirim farklılıkları oluşmasına sebep olur.

Hasarsızlık indirimini kullanmayı sağlayacak noktalar şunlardır:

%100 Kusursuz Kazalar

Tüm sigorta şirketleri tarafından kabul edilen ve hasarsızlığı bozmayarak indirim kullanılmasını sağlayan durum %100 kusursuz kazalardır. Sigortası olan aracın hiçbir kusurunun bulunmadığı ve suçun tamamen karşı tarafa ait olduğu bu kazalarda, sigorta şirketi hem hasar tazminatı öder, hem de indirim hakkı etkilenmemiş olur.

Radyo Hırsızlığı – Cam Hasarları

Her sigorta şirketi tarafından kabul görülüyor olmasa da radyo-teyp gibi araba aksesuarlarının çalınması veya camların kırılması gibi ufak hasarlar, yılda bir kereye mahsus olmak üzere hasarsızlık indirimini etkilemez.

Küçük Hasarlar

Kimi sigorta şirketleri tarafından aracın yüzeyinde meydana gelen sıyrıklar, çizikler ve vuruklar gibi küçük hasarlar da hasarsızlık indirimini etkilememektedir. Mini hasar teminatı da adı verilen bu durum, poliçe ve eklerinde de yazmakta ve belirli bir ücreti aşmadığı sürece hasarsızlık indirimi üzerinde doğrudan etkisi bulunmamaktadır.

İlgili  2019 Güncel MTV Fiyatları, MTV Zammı ve MTV Hesaplama

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir