Home / Genel / Hangi Bankalar Daha Güvenilir ?

Hangi Bankalar Daha Güvenilir ?

Ülkemizde finans sektöründe hizmet veren kuruluşlar arasında her zaman ilk sırada bankalar gelmektedir. Bünyesinde bulunan birçok bankacılık hizmetini bireysel, kobi ve ticari müşterilerine sunan bankaların en büyük avantajı bu müşterilerine vermiş oldukları güvendir. Vatandaşlarımızın arasında bankalar ile ilgili olarak en çok merak edilen konuda bu olup hangi bankalar daha güvenilir, sorusu sık sık sorulmaktadır. Sorunun yanıtı ile ilgili olarak bilgi vermeden önce birçok kişinin genel tabir ile ifade ettiği konular arasında devlet bankalarının daha güvenilir olduğu yönündeki ifadeleridir. Halbuki günümüzde birçok özel banka sermaye ve müşteri portföyü ile son derece güçlü ve birçok devlet bankasından daha güvenilirdir. Bu bağlamda hangi bankanın güvenilir olduğu konusundaki net ifadeyi aşağıda ifade edelim.

Bilindiği üzere ülkemizde faaliyetlerini sürdüren T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank devlet destekli bankalarımızdır. Bu bankalar üzerinden finansal faaliyetlerini yürüten banka müşterilerinin tamamı devlet güvencesi altındadır. Bunun dışında devlet bankalarının yanı sıra özel banka müşterilerinin cari ve vadeli mevduat hesaplarında bulunan meblağların 100.000 TL’ye kadar olanlarının her bir kuruşuna devlet güvencesi verilmektedir. Bu miktarın üzerinde olan meblağlar için bankanın batması veya herhangi bir şekilde el konulması durumunda devlet tarafından geri ödeme yapılmamaktadır. Hangi banka daha güvenli sorusunun cevabı tam da burda yanıtlanması gerekmekte olup ülkemizde hizmet veren T.C. Ziraat Bankası, T.C. İş Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti ve Yapı Kredi bankaları hem müşteri portföyü hem de güçlü sermayeleri ile ön plana çıkanları arasındadır.

İlgili  Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Güvenilir bankanın belirlenmesi de ilk olarak yerli yatırımcının bulunması son derece önemlidir. Yabancı yatırımcıya ait bankaların zaman içerisinde ülkemizdeki faaliyetlerini nasıl durduğuna şahit olduk. Ayrıca güçlü ve güvenilir bir banka için aranan özellikler arasında müşteri portföyünün sayısıda önemlidir. Neden mi? Güvenilir banka sürekli olarak müşteri kazanan bir banka olduğu gibi aynı zamanda faaliyetlerini müşteri sayısına göre yönlendirmektedir. Bu da güvenilir banka çizgisini her zaman güçlendirerek devam ettirilmesini sağlamaktadır. Bankanın güvenilir olmasındaki bir diğer husus ise müşterilerinin her türlü hizmet kanalının güvenli bir şekilde kullanabilmesine imkan sağlaması ile bilinir. İnternet ve mobil bankacılık gibi hizmetlerde ciddi bir sistem güvenliği bulunan bankalar daha çok tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About admin

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir