Home / Bilgiler / Hafta sonu EFT Yapılır mı?

Hafta sonu EFT Yapılır mı?

Haftasonu EFT Yapılır mı?

Bir bankacılık işlemi olan EFT, para transferi anlamına gelmekte ve banka müşterileri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok bireysel veya kurumsal şirketler tarafından kullanılabildiği gibi kişisel olarak da tercih edilen EFT yöntemi ile para transferi, bir banka hesabından diğer bir banka hesabına belirtilen miktarda para aktarılmasına anlamına da gelmektedir.

EFT İşlemi Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Bankalardan kolaylıkla gerçekleştirilebilen EFT işlemini yapabilmek için para gönderilecek kişinin veya kurumun banka ve ödeme bilgilerine sahip olmak gerekmektedir. EFT işleminin gerçekleşebilmesi için bankalar tarafından tam olarak istenilen bilgiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

1 – gönderen kişinin kimliği; EFT bilgilerinde mutlaka parayı gönderecek kişinin ismi açıkça belirtilmelidir.

2 – ödemeyi alacak kişinin kimliği; para kimin banka hesabına transfer edilecek ise EFT işlemi yapılırken açıkça belirtilmelidir.

3 – transferin gerçekleşeceği hesap numarası veya kimlik/vergi levha bilgileri; banka hesap numarası biliniyor ise açıkça onu belirtmek en doğrusudur. Ancak banka hesap numarası yok ise ve transfer gerçekleştirilecek hesap bireysel bir hesap ise kimlikte yer alan şekliyle isim belirtilmeli, para bir şirkete veya kuruma gönderilecek ise vergi levhasında yazan şekliyle kurumun adı açıkça belirtilmelidir.

4 – para transferi IBAN no kullanılarak da yapılabilmektedir. IBAN numarası sayesinde işlem çok daha doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

EFT ile Para Transferi Ne Zaman Karşı Tarafa Ulaşır?

İlgili  Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım?

EFT işlemi aynı bankanın farklı şubelerine olabildiği gibi bankalar arasında da olabilmektedir. Bu sebeple işlemin gerçekleşebilmesi için bankalar arası adımların tamamlanması beklenebilir. Yapılan bu para transferi merkez bankasına bağlı EFT-EMKT sistemi gerçekleştirmekte ve paranın bu sistemden geçmesi beklenmektedir. Bu geçişin yapılmasının ardından işlemin onayı gerçekleşir ve para diğer hesaba aktarılır.

EFT işlemi ancak mesai saatleri olan 08.30 – 17.30 saatleri arasında gerçekleşebilmektedir. İşlemin tamamlanması uzun bir süreç olduğundan dolayı paranın diğer hesaba aktarılması genellikle ertesi günü bulabilmektedir.

EFT ile Para Transferi Haftasonu Yapılabilir Mi?

EFT işleminin diğer hesaba aktarılması işlemi de ancak mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple Cuma günü mesai saatinin bitiminin ardından internet bankacılığı ya da ATM kullanarak EFT işlemi gerçekleştiren kişilerin EFT işlemleri ancak Pazartesi mesai saati ile başlayabilmektedir. Bu süre içerisinde para kişinin hesabında tutulmaya devam eder, Pazartesi sabah saati itibarı ile ise EFT prosedürü başlamış olur.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir