Home / Kredi / Krediler / Gelire Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Gelire Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Gelire Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Hayatımız boyunca birçok zaman nakit sıkıntısına düşmekteyiz. Nakit sıkıntısına düştüğümüzde ise derdimize derman olan bankalar olmaktadır. Bankalar ihtiyaç kredisi, mortage kredisi ve taşıt kredisi gibi birçok kredi imkânı tanımaktadır. Bankaların sunmuş olduğu bu kredi imkânlarından faydalanabilmek için bankaların sunmuş olduğu koşulları taşımanız gerekmektedir. Ayrıca her bankanın sunmuş olduğu kredi imkânı da kendine göre değişkenlik göstermektedir. Kredi alacak olan bireylerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi ise; gelire göre ne kadar kredi alabilirim sorusudur. Fakat bu soruya net bir yanıt vermek ne yazık ki, mümkün değildir.

Çünkü kredi verme miktarında tek etkili olan etken gelir değildir; sizin almış olduğunuz krediler, halen ödemekte olduğunuz krediler, borcunuza ne kadar sadık olduğunuz, kredi notunuz, kredi risk raporunuz ve daha birçok etken etkili olmaktadır. Geliriniz ile kredi miktarının uzaktan yakından ilgisi yoktur diyemeyiz. Ancak geliriniz sizin kredi miktarınızı belirleyen etkenlerden yalnızca küçük bir paydasıdır.

Zira aynı gelire sahip olan bir kişi yüksek bir krediyi alabilirken, diğer bir kişi hiç kredi alamayabilir. Bunun sebebi ise; kredi risk raporunun gösterdiği veriler ve kredi notudur. Kredi risk raporu sizin son beş yıl içinde bankalarla ilişkilerinizi açıkça kanıtlayan bir belgedir. Kredi notu ise; sizin aldığınız kredileri zamanında ödeme veya geç ödeme durumlarınıza göre, aldığınız kredi miktarına göre, ödediğiniz vade tutarına göre şekillenen nottur. Bankalar size kredi vereceği zaman ilk bakacağı unsur sizin geliriniz değil, sizin kredi notunuzdur. Kredi notu yalnızca kredi miktarınızı değil, aynı zamanda kredi alıp almama ihtimalinizi de etkileyen bir unsurdur.

İlgili  Konut Kredisi için Peşinat Nasıl Bulunur?

Ne kadar kredi alabilirim sorusunun yanıtını bulmak için öncelikle kredi notunuzu öğrenmenizde fayda bulunmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için findeks.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Findeks.com adresi haricinde banka şubelerine giderek ve telefon da sms ile de kredi notunuzu öğrenme imkânınız bulunmaktadır. Kredi notunuzu öğrendikten sonra bankaların web sitesine girerek, çeşitli bilgiler eşliğinde toplam da ne kadar kredi alabileceğiniz ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde faiz oranları, konut kredisi ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir