Home / Bilgiler / Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir?

Bu yazımızda sizlerle gelir testi nasıl yapılır sorusunun cevabını arayacağız. Ancak onun öncesinde gelir testinin ne olduğunu açıklamak faydalı olacaktır. Gelir testi, ülkemizde son yıllarda ortaya konan ve bireylerin bazı göstergeler öne konularak mevcut gelir düzeyinin belirlenmesi işlemidir. Genel bir açıklama yapmak gerekirse, herhangi bir durumda genel sağlık sigortası ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık yardımlarından yararlanma hakkı olmayan kişilerin 5510 sayılı Kanunun 60. Maddesinin birinci fırkasının g bendi bağlamında genel sağlık sigortası tescil edilmektedir, yine bu kapsamda tescil edilmiş olan bu bireylerin tescil tarihinden itibaren yerleşim yerlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekecektir.

Gelir Testinde Ölçü Nedir?

Bir kimsenin gelir testi yapılacağı zaman baz alınan temel konu kişinin aynı hanedeki ailesidir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerinin (Adres Kayıt Sistemi’nde yer alan adres bilgisi) baz alınan adres bilgilerine göre aynı hanede yaşamakta olan ve MERNİS kayıtlarında bulunan eş ve yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuklar ile sigortalısı olarak tescil edilecek olan kişinin anne ve babası esas alınmaktadır. Ancak aynı hanede yaşamayan ve öğrenim nedeniyle başka bir hanede bulunan ve evli olmayan çocuklar içerisinden 25 yaşını doldurmamış olanlar gelir tespitinde aile içinde değerlendirilmektedir. İsterseniz artık gelir testi nasıl yapılır sorumuzu yanıtlayalım.

İlgili  SGK Çocuk Parası Alma Şartları 2018

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Gelir testi için her birey bağlı bulundukları ilçede yer alan kaymakamlıklara yapılmaktadır. Kaymakamlığa başvurarak buradan temin edilen formun eksiksiz bir şekilde doldurulmasıyla başvuru işlemi başlamış olur. Bu aşamadan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) formda yer alan bilgilere göre başvuru sahibinin ödeyeceği prim tutarını belirler. Bu başvuru aşamasından sonra kişiye verilen belgeler bağlı mahalle muhtarlarına onaylatılır. Onaylanan bu belgeler 2 tane vesikalık fotoğraf ve TC kimlik fotokopisi ile birlikte tekrardan Kaymakamlığa getirilir. Bu aşamadan sonra artık gelir testi sonucu beklenmeye başlanır. Gelir testi nasıl yapılır konusunda dikkat edilmesi gereken konu başvurunun Kaymakamlığa, prim ödemelerinin ise SGK’ya yapılması gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir