Home / Bilgiler / Franchising Nedir?

Franchising Nedir?

Franchising Nedir?

Franchising sözcüğü köken olarak Fransızca bir sözcüktür. Franchising kelimesinin asıl kökü; franchise’dir.  Franchise kelimesinin lügat anlamı olarak imtiyaz, ayrıcalık anlamlarına gelmektedir. Franchising sözcüğünün anlamı ise; Bir sistemin yahut markanın imtiyaz yani ayrıcalık sahibi olan şahısın ya da kurumun süre, koşul tarzı sınırlamalar içerisinde sürekli destek sağlaması ve markasının kullanılmasına izin vermesi şeklidir. Franchising ayrıca uzun süreli iş ilişkileri anlamına da gelmektedir.

Franchising aynı zamanda bir ekonomik terimdir. Bir firma düşünelim; x ülkesinde olsun. Bu firma x ülkesinde yani kendi ülkesinde ürününü rahatlıkla pazarlayabilmektedir. Ancak ürününü y ülkesinde de pazarlamak istemektedir. Bu durumda x ülkesinde pazarlanan ürünün, y ülkesinde de pazarlanması için y ülkesinde ki şirkete verilen hakka Franchising denmektedir. Bu durumda ayrıcalık tanıyan x şirketi olurken, ayrıcalığı alan da y şirketi olduğundan; Franchising veren x şirketi, Franchising alan da y şirketi olmaktadır. Yani kısa ve öz olarak Franchising; bir malın başka bir ülkeye pazarlanabilmesi için her hangi bir şirkete ya da kuruluşa o ürünü pazarlaması için verdiği haktır. Franchising bu yönüyle de uluslararası iş yapmaya girmekte ve uluslararası işbirliği olarak da adlandırılabilmektedir. Franchising formatına göre Franchising veren kişi yani ürün sahibi; Franchising alan kişiye yani ürünü başka bir ülkede pazarlayacak olan kişiye; ürünü pazarlayabilmesi için belli eğitimler sunmaktadır.  Bu hizmetler pazarlama ve danışmanlık hizmeti altında toplanmaktadır. Franchising uygulanabilmesi için ürünlerde patent uygulamasının olmaması gereklidir. Patent uygulaması olan ürünler için Franchising yapılması mümkün değildir. Franchising yalnızca patentsiz ürünlerde ve Franchising formatına uygun olarak uygulanmaktadır.

İlgili  Hafta sonu EFT Yapılır mı?

Franchising aslında bir sistemin adıdır. Ve bu sistemin toplamda 3 unsuru bulunmaktadır. Birincisi marka ve sistemdir. İkincisi disiplin ve destektir. Üçüncüsü ise bedeldir.

Franchising sistemlerinin başarılı olması için de belli kaideler bulunmaktadır. Bir Franchising sisteminin başarıya ulaşabilmesi için; her işletmesinde yani markasının her şubesinde para kazanır durumda olması gerekmektedir. Ayrıca franchise veren ile franchise alan arasında; markanın katma değeri her iki tarafa da aynı orantıda paylaştırılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir