Home / Bilgiler / Forfaiting Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Forfaiting Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Forfaiting Sözleşmesi

Bu yazımızda Forfaiting nedir ve Forfaiting Sözleşmesi Nasıl Yapılır konularında bilgi verilecektir. Forfaiting, ihracatçının vadeli satıştan doğan alacaklarının bir finansman kuruluşu tarafınca rücu edilmeksizin devralınmasına denmektedir. Bu sayede ihracatçı alacağının ödenmeme riskini bahsi geçen finansman şirketine devretmiş olacaktır. Alacakları satın alan gerçek ya da tüzel kişiye forfaiter denmektedir. Forfaiting işlemi bazen iskonto ile karıştırılabilmektedir. Farkı şudur ki alacağa konu olan satış henüz gerçekleşmemiştir.

Forfaiting’e konu olan alacak işlemleri genel olarak poliçe ya da bono biçiminde senede bağlanmış alacaklar olarak geçer. Çünkü senet olmayan alacaklar defterlerde kayıtlı ya da vadeli akreditiften doğan alacakların satın alınması hukuki sorunlarla karşılaşmaya neden olabilir. Forfaiting Sözleşmesi Nasıl Yapılır yazımıza konu olan forfaiting işleminin tarafları aşağıdaki gibidir:

  • İhracatçı işletme
  • İthalatçı işletme
  • Forfaiter
  • Garantör banka

Forfaiting Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Forfaiting’de birinci aşama olarak, ihracatçı kredili satıştan önce forfaiter’a başvurmak durumundadır. Bir sonraki aşama forfaiter ihracatçıdan değerlendirme yapabilmek amacıyla bilgi ve belge istenir. İstenen bilgi ya da belgeler talep edilen kredi tutarını, vadesini döviz cinsini, ithalatçının adını, adresini, bulunduğu ülkeyi, alacakların şeklini, teminat çeşidini, teminat verecek olan banka adını, adresini, bulunduğu ülkeyi, var olan senetlerin tutarlarını, vadelerini, ödenecekleri yeri, ihraç edilen malın sincisi ve miktarını, sevk evraklarının teslim tarihini kapsayacak şekilde yer alır.

Yukarıdaki işlemlerden sonra forfaiter ile ihracatçı arasında sözleşme imzalanır. Bu sözleşme ile forfaiting konusu kredi limiti, vadesi, iskonto oranı ve taahhüt komisyon oranı bildirilir. Bu sayede forfaiting işleminin bütün koşulları taahhüt mektubunda gösterilmiş olacaktır. En son işlem olarak ise ihracatçı ithalatçıya krediyle mal satmakta ve ondan poliçe ya da bono alır. Finansman ihtiyacı olan ihracatçı bono ya da poliçeyi bankaya götürür ve belirli değerler üzerinden iskonto ettirilebilir.

İlgili  Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

BES İptali Telefon Numaraları

İçindekiler1 BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?2 Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir