Home / Kredi Notu / Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks Risk Raporu Nedir?

Risk Raporu

Findeks son zamanlarda sıklıkla adını duyduğumuz bir kredi notu sorgulama sistemidir. Bunun yanında ekstra bilgiler de edinebildiğimiz bir site aslında. Yani kredi notu sorgulama dışında risk raporu hizmeti bile başlı başına çok kullanışlı bir olay. Neden derseniz az sonra yazımızda bunları size anlatacağım.

Risk Raporu nedir?

Öncelikle risk raporu nedir sorusu ile başlayalım isterseniz. Risk raporu sizin son 5 yıl içinde yapmış olduğunuz kredi işlemlerini ve aktif olarak devam eden işlemlerinizi ayrıntılı olarak gösterir. Yani ödeme dökümünüzü ayrıntılı olarak gösteren bir tablodur. Bu sayede aslında kendi geçmiş döneminizi incelemeniz oldukça basit bir hal alırken size başka olanaklarda sağlar. Bunların başında iş yapacağınız insanlara güven aşılaması yapabilirsiniz. Yani kendi raporunuzu sunarak düzenli bir müşteri olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Risk Raporu Ne işe yarar?

Kendi işlemlerinizde kullanabileceğiniz gibi aynı zaman da karşınızda ki insanlarıda ödeme konusunda ne kadar tutarlılar görebilmeyi sağlar. Yani örnek verirsek, bir daireniz var bunu tanımadığınız insanlara kiraya veriyorsunuz. Bu insanlara güvenmeniz için size findeks çok güzel bir yol sunuyor. Kiracı adayınızdan findeks.com üzerinden bir risk raporu almasını isteyebilirsiniz. Alıp size getirdiği risk raporunda, kişinin geçmiş ödeme düzenine gözatıp ne kadar güvenebileceğinizi kestirebilirsiniz. Bu en basitinden bir örnektir. Ayrıca kişilerin izni olur ise başkalarının risk raporlarını da findeksten görebilirsiniz.

İlgili  Kredi Notu, Kredi Çekerken Önemli mi?

Risk Raporu Nasıl Alınır?

Findeks.com üzerinden veya dilerseniz findeksin mobil uygulamasından üyelik alabilirsiniz. Üyelik ücretsiz olarak oluşturulabiliyor. Daha sonra sistem üzerinden risk raporunuzu alabilirsiniz. Ayrıca başka kurum veya kişileri bilgilerine erişmek isterseniz findeks karşı taraftan onay almak için bir bilgi mesajı gönderiyor. Kişi veya kurum bu mesaja onay verir ise onların kredi notu veya risk raporunu görebilirsiniz. Aynı şey sizin içinde geçerlidir. Yani biri sizin kredi notu veya risk raporunuzu findeks üzerinden görmek ister ise size sms gelir. Sizde bu mesaja onay verirseniz karşı taraf bilgilere ulaşabilir. Bu oldukça basit ve kullanışlı sistem sayesinde güvenilirliğinizi tanımadığınız kişilere sunabilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi isterseniz mesaj atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir