Home / Ekonomi Haberleri / Findeks Renkleri Nelerdir? Ne Anlama Gelir?

Findeks Renkleri Nelerdir? Ne Anlama Gelir?

Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için Findeks renkleri nelerdir ne anlama gelir konusunu araştırdık. Araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz verileri paylaşarak sizlere faydalı olmaya çalışmaktayız. Konuya girmeden evvel Findex nedir ve ne için kullanılır gibi soruları cevaplandıralım.

Findeks Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Findeks, kişinin finans piyasalarındaki kimliğidir diyebiliriz. Ülkemizde faaliyet gösteren 9 büyük bankanın ortaklaşa kurdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayatımıza girmiş bir kavramdır. Özellikle bankalardan alınacak olan kredilerde büyük bir öneme sahiptir. Kişiler, findeks notunu öğrenerek duruma göre finansal hareketlerini yönlendirebilir, sorun varsa da düzeltme fırsatı elde eder. Banka ile yapılan işlemler sonucunda oluşturulan findeks notunun yüksek olması, kişinin finans çevrelerinde o kadar güçlü ve güvenilir olmasına eşdeğerdir.

Findeks Renkleri ve Anlamları

Findeks notunun kaç olduğunu öğrenebilmenin birden fazla yolu vardır. Dileyen banka aracılığıyla findeks notunu öğrenebilirken dileyen de findeks in web sitesi aracılığıyla öğrenebilir. Kişi, kendisine ait kredi notunu öğrenmek için sorgulama yaptığında karşısına puanın yanı sıra renkler de çıkacaktır. Her renk belirli bir kredi notu aralığını temsil etmektedir. Findeks renkleri nelerdir ne anlama gelir biraz da bu konu hakkında bilgi verelim.

Findeks kredi not sorgulamasında Sarı, Kırmızı, Turuncu, Açık Yeşil ve Koyu Yeşil olmak üzere 5 farklı renk ekrana gelecektir. Her renk 1900 puana kadar uzanan bir değer aralığına tekabül etmektedir.

İlgili  Kredi Skorum Kaç?

Açık Yeşil ve Koyu Yeşil: 1499 – 1900 puan aralığını temsil etmektedir ve en güvenilir müşteri grubu anlamındadır.

Sarı: 699 – 1499 puan aralığını temsil etmektedir. En az riskli ve riskli grubuna karşılık gelmektedir.

Turuncu ve Kırmızı: 0 – 699 puan aralığını temsil eder ve riskli ve en riskli müşteri grubunu ifade etmektedir.

Bankalar findeks kredi notu sorgulaması sonucunda müşterilerinin puanına göre karşılık gelen renkleri ifade ederek değerlendirmeye tabi tutarlar.

Yazımızı aradan geçen sürenin ardından tekrar gözden geçirip gerekli güncellemeleri sizler için yaptık. Sitemiz üzerinde diğer findeks konularına ulaşmak için bu findeks yazısına tıklamanız yeterli olacaktır. Alakalı tüm konulara bir tık ile ulaşmanızı sağlayacak. Bulamadığınız konular için ise alttan bize yorum olarak sorularınızı yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

İçindekiler1 Kredi Notu Kaç Olmalı?2 Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Verilir?2.1 Kredi Notu Düşük İse …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir