Home / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları

Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kişinin ödeme performansı göz önünde bulundurularak özel olarak hazırlanan ve bankayla ilgili tüm işlemlerde göz önünde bulundurulan kredi notu 2014 yılından bu yana kişilerin kendilerini gözlemlemesi için onlara da ifade edilmeye başlanmış ve Findeks kredi notu adını almıştır.

Findeks Kredi Notunu Bilmenin Önemi

Kimin ne zaman paraya ihtiyaç olduğu genel olarak bilinmez. Özellikle orta gelirli veya düşük gelirli insanlarda ani bir ihtiyaç durumunda veya mal alınması gerektiğinde ilk yol olarak bankalara başvurulmaktadır. Bankalar uzun yıllardan bu yana kişiye kredi verip vermeme durumuna karar vermek için kredi notu sitemini kullanmaktalar.

Özel bir değerlendirme sistemi olan Findeks kredi notu, kişinin kredi kartı ödemelerini, kredi geri ödemelerini göz önünde bulundurur ve düzenli ödendiği takdirde ona göre bir puan belirleyerek kişinin yeniden kredi çekip çekemeyeceğine karar verir. Eğer verilen kredi notu düşük ise bu durum kredi kullanılmasını veya kredi kartının limiti ile ilgili değerlendirmeleri olumsuz etkiler.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Findeks kredi notu belirlenirken esas baz alınan şey kişinin ödeme alışkanlıklarıdır. Kredi notu belirlenirken bireysel kredileri ve kredi kartlarını ödeme alışkanlıkları %30 oranında göz önünde bulundurulur. Mevcut hesap ve borçlara dair değerlendirmeler %25 oranında göz önünde bulundurulur ve yeni kredi arayışının etkisi %20’dir. Kredi kullanım yoğunluğunun da %15 oranında etki ettiği kredi notuna etki edebilecek diğer banka alışkanlıkları %10 oranında bu notu etkiler.

İlgili  KKB Kredi Notu Hesaplama ve Öğrenme

Findeks Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Özellikle kredi çekmek veya kredi kartı kullanmak için kredi notunun yüksek olması oldukça önemli bir etkendir. Özellikle finans sektöründe veya reel sektörde yapılacak muhtelif hizmet talepleri için önemli olan kredi notunu yüksek tutabilmek için kredi ve kredi kartı gibi kredi içerikli ürünlerin ödemeleri düzenli olmalı ve ödeme performansları yüksek tutulmalıdır.

Bazı aksilikler sonucu kredi notu düşük olarak hesaplanmış ise ve bu not yükseltilmek isteniyor ise kullanılacak bazı yollar vardır. Bu yollardan en etkili ve en garanti olanı ise şu şekilde tanımlanır: maaş hesabının olduğu kart varsayılarak bir süre bütün işlemler banka kartı ile yapılır. Özellikle otomatik ödeme talimatlarının düzenli yapılması ve hesaptaki olumlu hareketlilik kredi notunu etkileyen önemli bir faktördür. Hesabın düzenli hareketi göz önünde bulundurularak yapılacak bir kredi kartı başvurusu, düşük limitli olarak kabul edilir ve bu kredi kartının ödemeleri de aynı düzende olur ise kredi notu zamanla yükselir. Bu şekilde yolları takip ederek yapılacak yükseltme, uzun vadede pek çok fayda sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir