Home / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından her bireyin bir kredi notu bulunmaktadır. Bu notun düşmesi veya artması tamami ile müşteriye bağlıdır. Müşteri bankalardan çekmiş olduğu kredi veya kredi kartları ödemelerini yapmadığı , geç yatırdığı zamanlarda kredi notunuzda azalmaya neden oluyor. Bunun sonucunda da kredi notunuz düşeceğinden bir daha ki seferde kredi çekim talebiniz olumsuz oluyor.

Findeks Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks sitesine TC kimlik numaranız ile giriş yapacaksınız sonrasında site sizin bugüne kadar yapmış olduğunuz işlemlerden yola çıkarak, sizlerin kredi notunuzu ekrana yansıtarak sizlerin kredi notunuzu belirliyor. İlk sorgulama işlemi ücretsizdir ancak bir sonraki sorgulama işlemi ücrete tabidir. Findeks KKB altyapısından destek almaktadır.

Bankalar, kredi veya kredi kartlarını düzensiz ödediğiniz takdirde sizlere negatif (eksi) notlar vererek kara listeye girmenizi sağlar.Kredi notu kaydını düzeltebilmeniz için 5 yıllık sürenini dolmasını beklemek ya da herhangi bir şekilde af çıkmasını beklemeniz gerekmektedir.

Eksi Kredi Notu Nasıl Yükseltme Yöntemleri Nelerdir ?

Eğer herhangi bir şekilde kredi notunuz düşükse ve yükseltmek istiyorsanız bankacılık işlemlerinizde düzenli olarak borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Ödemelerinizi yaparken gecikme yaşamamanız sizin oldukça faydanıza olacaktır. Ödemelerinizde yapmış olduğunuz gecikneler kredi puanınızın düşmesine sebeb olacaktır.

Kredilerinizi mutlaka düzenli ödemelisiniz, ayrıca kredi kartlarınızın da imkanınız yoksa bile en kötü ihtimalle asgarisini ödeyiniz. Ödemelerinizi bu şekilde düzenli yaptıkça kredi notunuz yükselecektir.

İlgili  Türk Telekom SMS ile Kredi Notunu Öğrenme

Kredi Notunu Düzeltme

  • Aşağıda sizler için kredi notunuzu yükseltmenizi sağlayan adımlardan bahsedilmiştir.
  • Kredi borcunuzun taksitlerini gününde ve eksiksiz bir şekilde ödeyiniz.
  • Kredi kartı borcunuzun eğer tamamını ödeyecek imkanınız yoksa en kötü ihtimalle asgari ücretini ödeyiniz.
  • Faturalarınız için otomatik ödeme talimalatı verebilir, ya da internet bankacılığından ödeyebilirsiniz.
  • Bankada ki hesabınzda para olsun ve vadeli hesapta tutabilirsiniz.

Tabi tüm bu bahsettiklerimiz ile birlikte bazı önemli noktalarda bulunmaktadır. Mesela kredi ya da kredi kartı borçlarınızı erken bir şekilde tamamen kapatarak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir