Home / Genel / Findeks Kredi Notu Neden Düşer? Yükselir?

Findeks Kredi Notu Neden Düşer? Yükselir?

Kredi notu denilince artık herkesin kafasında bir şeyler canlanmaya başladı. Çünkü tüketiciler kredi notunun ne olduğu konusunda biraz olsun bilgiye sahipler. Bunun en temel nedenlerinden birisi ise; kredi başvurularında kredi notu konusunun karşılarına çıkması. Bizler de bu yazımızda merak edenler için;

Findeks Kredi Notu Neden Yükselir? Neden Düşer? Neden Yerinde Sayar? 13 Maddede İnceledik

Kredi Borcunun Ödemelerinin Zamanında Yapılması

Kredi borçlarının zamanında ödenmemesi demek kredi notunuzda düşüş yaşanacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle kesinlikle miktarına bakılmaksızın ödeme günlerini aksatmamalıyız.

Hesabınızda Sürekli Para Bulundurmak

Eğer hesabınız varsa; bu hesabınızda ara ara para bulundurmak ya da sürekli para bulundurmak kredi notunuza olumlu etki gösterecektir.

Kredi Kartı Borcunun Ödemelerinin Zamanında Yapılması

Bir diğer borç gecikmesi de kredi kartlarının ödemelerinde yaşanmaktadır. Bazen 1 TL borcun zamanında ödenmemesi bile kredi notunuzu düşürecektir emin olun. Bankaların  kredi notumuzu belirlerken en çok dikkat ettiği hususların başında borç ödeme alışkanlığı gelir.

İlgili  Kredi Çıkmıyor Nereden Para Bulabilirim?

Sürekli Kredi Açılışı

Sürekli bir kredi başvurunuz varsa, hali hazırda kullanılmış çok krediniz varsa; ancak ödediğiniz sürece sıkıntı yok. Bu konu kredi notunuzu çok aşırı olumsuz etkilemez ancak bankalar indindeki risk düzeyinizi artıracağı için düşüş yaşanabilecektir.

Tamamlanan ve Borcu Bitirilen Kredi Borcu

Daha önceden çekilmiş bir kredi borcunuzu bitirmeniz demek kredi notunuzun olumlu etkilenmesi anlamına gelecektir. Bitirilen borçlar her zaman bankalar tarafından tüketicilerin hanesine + puan olarak kaydedilir.

Akıllıca Kullanılmayan Kredili Mevduat Hesabı

KMH yani kredili mevduat hesaplarınız sürekli eksideyse bu durum yine kredi notunuzu etkileyecektir. En iyisi bu hesaba hiç bulaşmamaktır.

Ödenmeyen Çekler

Ticaretle uğraşanların çok sık başına gelen konulardan birisi de ödenemeyen çeklerdir. Bu durumda kredi notunuzun yanı sıra yine Çek Endeksi denilen puanınızın da düşüşüne neden olacaktır.

Protesto Edilmiş Senetler

Banka aracılığıyla ödenmeyen bir senedinizin protesto edilmiş olması, kredi notunuzu düşürecektir.

SGK ‘sız Çalışmak

Bankaların kredi başvurularında; tüketicilerden temelde talep ettiği konulardan birisi de son 6 ay içerisinde SGK priminin tam olarak ödenmiş olmasıdır. SGK ‘sız çalışanların ise maalesef kredi konusunda şansı çok zayıf olup, kredi notları da bu durumda olumsuz etkilenecektir.

Kefalet Problemleri

Kefilliğiniz varsa; kefil olduğunuz kişi de borcunu ödemediyse ve banka sizden alacağı tahsil etme yoluna gidecektir. Siz de bu alacak benim değil deyip umursamazsanız maalesef kredi notunuz bundan olumsuz etkilenecektir.

İlgili  Findeks Renkleri Nelerdir? Ne Anlama Gelir?

İcralık Olmak

İcralık olmak ve kayıtlara girmek kredi notunu düşürür.

Kredi Kartı Limit Aşımı

Kredi kartınızın sürekli olarak limitini aşıyorsanız, bu harcamaların sürekli arttığı anlamına gelecek, bankalar sizi daha riskli görecek ve bu da kredi notunuza yansıyacaktır. Limitinizi artırmayı deneyin.

Asgari Ödeme

Kredi kartı borcunun sürekli asgari tutarını ödemek, kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Ara sıra borcun tamamını yatırmaya çalışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir