Home / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu Neden Önemli

Findeks Kredi Notu Neden Önemli

Findeks Kredi Notunun Önemi

Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız kredi notu kelimesi, özellikle kredi kartı talep etmek isteyen kişiler veya kredi çekmek isteyen kişiler için hayati önem taşımaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu olarak son zamanlarda hayatımıza giren bu tabir, bankacılık sektöründe uzun yıllardır bilinmekte ve kullanılmaktaydı. Tüm bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerini incelerken önemli bir referans notu olan kredi notuna başvururlar ve bu değer doğrultusunda karar verirler. Kredi notu, bireysel olarak değerlendirilen ve kişinin tüm kredi ve kredi kartı ödemelerine ait performanslarının değerlendirilmesi anlamını taşımaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunu hesaplamak için günümüzde dokuz bankanın katılımı ile kurulmuş Kredi Kayıt Bürosu, kredi başvurusu yapan kişini geçmişe dair tüm ödemelerini değerlendirir ve buna göre bir performans değerlendirmesi hazırlar. 2014 senesinden itibaren bireysel ve reel sektör tarafından de bu değerlendirmeleri kullanmaya başlamış ve bu işlem Findeks kredi notu ile adlandırılmıştır.

Findeks kredi notu olarak da bilinen bu değerlendirme sistemi, Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından hazırlanan Risk Raporu özelliği de taşımaktadır. Onay verilmesi durumunda 3. kişilere ait risk raporlarına ve notlara da ulaşılabilen Findeks kredi notu sisteminde, puanlama sistemi 1 ila 1900 arasında değişmektedir. En düşük ve en riskli puan 1900 olurken en iyi puan ise 1 ile ifade edilir.

Kredi Notunun Önemi

İlgili  Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde yüksek miktarlardaki nakit ihtiyacının tek yasal ve güvenilir yolu olan kredi başvuruları ve kredi kartı kullanımları için kredi notunun bilinmesi gereklidir. Kişinin ödemelerine göre her ay güncellenen bir sisteme sahip olan kredi notu, geçmişteki bilgilere göre güncellenmekte ancak gelecek dönemdeki ödemeler için önemli bir referans oluşturmaktadır.

Kredi notunun yüksek olmasının en büyük önemi, ödeme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geldiğinden dolayı, bu durum bankalar tarafından önemli bir durum olarak nitelendirilmektedir. Kişi eğer kredi notunu bilir ve buna göre davranır ise ödemelerini daha düzenli hale getirir ve yükseltmek için çabalar. Bu da ihtiyaç halinde kredi çekmek istediğinde karşısına olumlu bir geri dönüş olarak gelir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir