Home / Bilgiler / Findeks Karekodlu Çek Sistemi Nedir?

Findeks Karekodlu Çek Sistemi Nedir?

Findeks Karekodlu Çek Sistemi

Findeks bankacılık sektörüne yağtığı güvenilirlik katkılarına devam ediyor. Sürekli olarak kredi notu ve risk raporu sağlama işlemi gören findeks.com mobil uygulaması ile artık güvenilir çek işlemlerine yenilik getirdi.

Sistem karekodlu çek ismi ile dikkat çekiyor. Banka üzerinden müşterinin talebi ile karekodlu çekler üretiliyor. Bu sayede karşı tarafta mobil uygulama ile karekodu okutarak hem sizin daha önce ki çek tahsil geçmişinizi görebiliyor. Hem de çekin sahte olup olmadığını onaydan geçirebiliyor. Zaten günümüzde çek işlemlerinde en sık rastlanan durum sahte veya ikiz çekler ile dolandırılmak oluyor. Bu uygulama ile artık çeklerin gerçekliğini öğrenmek çok kolay. Ayrıca herhangi bir onaydan geçmeye de gerek olmadan.

Ayrıca bu çeki alan tarafın yanında sizin içinde çok önemli. Yani çek sahibinin geçmiş ödemelerine ne kadar sadık olduğunu ve güvenilir bir iş adamı olduğunu gösterebilir. Bu sayede iş yapmanız daha kolay hale gelecek ve pazarlık kolunuzu sağlamlaştırmış olacaksınız.

Karekodlu Çek Nasıl Alınır?

Bu çek tipi çok fazla yaygın değil. O yüzden alımının zor olacağını düşünebilirsiniz. Fakat oldukça basittir. Sadece çalışmakta olduğunuz bankaya uğrayıp karekodlu çek talep etmeniz yeterli olacaktır.

Karekodlu Çek Nasıl Kullanılır?

Karekodlu çek kullanımını mobil uygulama olarak kolayca kullanabilirsiniz. Findeks’in uygulamasını indirip sisteme ücretsiz üye olmanız gerekiyor. Ardından üyeliğiniz ile giriş yapın. Giriş sonrası numaranıza bir kısa mesaj gelecek. Onay mesajında yer alan tek kullanımlık şifreyle giriş yapabilirsiniz. Ardından uygulama sayfasında “Çek raporu” yazan kısıma tıklayın ve girin. Orada zaten dikkatinizi direk karekodlu çek raporu yazısı çekecektir. Oraya tıklayıp karekod okuma kamerası açılacaktır. Tam olarak karekodu ortalayıp okumasını bekleyin. Daha sonra size bilgileri sunacaktır. O bilgileri çek ile karşılaştırabilirsiniz. Bu karşılaştırma ile çekin sahte olup olmadığını görebilir, bilgilerinde oynama yapılıp yapılmadığını kolayca görebilirsiniz. Daha sonra yine ekrandan önbilgileri görüp, “Rapor Al” kısmına tıklayınız. Artık dilediğiniz an rapor oku kısmına tıklayıp gerekli çek raporunu görebilirsiniz. Bu rapor içinde karşı tarafın ilk ve son çek ödemelerini ne zaman ibraz ettiğini görebilirsiniz. Bu sayede güvenilirliğini kafanızda kestirebilirsiniz.

İlgili  Bankalar Birliği Hakem Heyeti Nedir?

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir