Home / Genel / Findeks Çek Raporu Nedir?

Findeks Çek Raporu Nedir?

Çek ile ticaret yapan kişi veya firmalar en büyük endişeleri almış oldukları çeklerin  karşılığının olup olması, iş bu nedenle çek sahibinin önceki çek hareketliliği gibi önemli konularda bilgi sahibi olmak ve mali konularda güvende olmak ister. Ticari anlamda karşılıksız çekler sonrası oluşacak büyük zararların önüne geçilmesi açısından veya en azından çek sahibi hakkında ödeme performansı hakkında bilgi sahibi olup, o bilgi ışığında çek kabul edilip edilmeyeceği konusunda nihai bir karara varılmış olması ticari alanda oldukça önem taşımaktadır.

Çek kullanan insanların yukarıda izah etmiş olduğumuz endişelerine cevap vermek için Findeks Çek Raporu sorgulama sistemini geliştirilmiştir. Findeks Çek raporu nedir? Ne gibi faydaları var? Ne işe yarar gibi önemli sorulara cevaplar vererek sizlere faydalı olmaya çalışacağız.

Çek sahiplerinin önceki çek hareketlerini pozitif ve negatif olarak bilgileri bünyesinde tutan raporlara Çek Raporu adı verilmektedir. Peki, bu raporların içeriğinde neler var? Findeks Çek Raporunda;

Çek Bilgileri Özeti: Bu tabloda çek sahibinin 1 yıl içerisinde ki 3.ay, 6.ay, 9.ay ve 12. Aylarda ödenmiş, ödenmemiş, gecikmiş, gecikmemiş, karşılıksız çıkmış ama sonradan ödenmiş gibi çek hareketlilikler bulunmaktadır.

Toplam Çek Adet ve Tutarları: Çek sahibinin toplam kaç bankada çekleri olduğu, bu çeklerin en düşük ve en yüksek tutarda ki çekleri bilgileri bulunmaktadır.

Arkası Yazılan Çekler: Keşide edilmiş ( Bir çekin düzenlenip imza atılması ve tahsil edilmesi için hamiline veya lehdara verilmesi ) fakat ödeme günü gelmesine rağmen ödenmeyen ve banka tarafından ibare konulan çekler listesidir.

İlgili  Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretleri

İleri Vadeli Çek Bilgileri: Çek sahibinin tahsil edilmesi için hamiline veya lehdara verdiği fakat ödeme günü gelmeyen, dolaşımda olan çeklerdir.

Toplam Çek Durumu: İbraz edilen ve arkası yazılan çek adet ve tutarlarının yazılı olduğu çeklerdir.

Açık Çek Bilgileri: Elinde çek defteri olup da henüz yazılmamış ve piyasaya dolaşımı sunulmamış çekler ile dolaşımda olup da bankaya ibraz edilmemiş çek bilgileridir.

Çek Hesabı Olan Bankalar: Çek sahibinin, çek hesabı olduğu bütün banları gösteren listedir.

Çek ile ticaret yapan kişiler, Findeks Çek Raporu sayesinde, yukarıda sıraladığımız tüm hizmetlerden faydalanır. Yukarı da ki bilgiler, çek sahipleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmasına ve alınacak kararlarda büyük yarar sağlamaktadır. Findeksi’n sunduğu bu hizmetten faydalanmak için, yine Findeks web adresine başvurarak, belli bir ücret mukabilinde bu hizmetlerden faydalanabilirler.

Findeks Çek raporu nedir? Konumuzda son olarak, Findeks Çek raporlarının, bankalardan alınan günlük bilgiler doğrultusunda günlük güncellediği hatırlatmak isteriz. Bu raporlar sadece sizi bilgilendirmek ve daha düzgün kararlar alabilmeniz için sunulmuş bir hizmet olup, oluşacak olumsuz durumlarda Findeks’in sorumluluk almadığını da bilmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Notuma Göre Kredi

İçindekiler1 Kredi notuna göre ne kadar kredi çekebilirim? 2 Kredi notu değerlendirmesi nasıl yapılır?2.1 Kredi notunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir