Home / Bilgiler / Findeks Çek Endeksi ve Çek Raporu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Findeks Çek Endeksi ve Çek Raporu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kredi ve nakit işlemleri dışında sıklıkla şirketlerin ödemelerde kullandığı bir diğer yöntem çek ödemeleridir. Çek tahsil işlemlerinde kullanılan bir tür borçlanma yöntemidir aslında. Genelde biz sadece ödeme yöntemi olarak adlandırır ve biliriz.

Çek kullanımı genellikle şirketlerin mal alım işlerinde kullanılmaktadır. Bu yolla alınan mallar vadeli alındığı için çok kullanışlı ve değerlidir. Ülke içinde aslında sermaye olarak geri dönüş olduğu gözlenmektedir. Fakat güven ortamı oluşmayan ve ilk kez iş yapılan bir ortamda çek alım veya verimi pek mümkün olmayabilir. Yani riskleri olan bir işlemdir. Çünkü yaygın olan dolandırıcılık yollarından bir kaçı sahte ve ikiz çek şeklinde göze çarpıyor. Yani çeklerin karşılıksız çıkma ihtimali olabiliyor. Birbirini tanıyıp sürekli iş yapanlar için çok sorun olmasa da, yeni işlerde çek alımı veya çek ile ödeme risk olduğundan tercih edilmeyebilir. Bu tür durumlarda karşımıza çek raporu ya da çek endeksi çıkıyor.

Çek Endeksi ve Çek Raporu
Bu sistem yine findeks tarafından oluşturulmuştur. Bu sayede çek sahibinin geçmiş çek işlemlerini ve çek ödemerini inceleyebilirsiniz.

Çek Raporu Nedir?
Çek raporunda ayrıntılı olarak tüm çek işlemlerini izleyebilirsiniz. Arkası yazılmış, ödenmiş, ödenmemiş, henüz yazılmamış gibi her türlü işlem rapor halinde hazırlanmıştır. Bu inceleme sayesinde güvenilirliğinizi karşı tarafa sunabilirsiniz.

Çek Endeksi Nedir?
Endeks ise bir tür sıralama tipidir. Kredi Notu gibi bir not ile karşılaşırsınız. Son 36 aylık süreci gözlemler. Bu süre içinde tüm ödenmiş ya da ödenmemiş çekler belli bir sıra halinde oluşturulur. Çek endeksi puanı 0 ise bu kişinin tüm çekleri karşılıksız çıktığı anlamı taşır ve güvensiz bir durum söz konusudur. Fakat 1000 ise güvenilir ve tüm çekleri karşılıklı ve ödenekli demektir. 0-1000 arasında bir not var ise bu da geç ödenen bir çek olduğunu ya da henüz ödenmemiş çek olduğundandır. Yani endeksi yüksek olan biri için bu not bir tür güven ve itibar demektir. İşlerini çok daha kolay yapabilir.

İlgili  Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Findeks üyesi olan tüm şirketler bu sistemden faydalanabilirler. Bunun için ücretsiz findeks üyeliği alabilirsiniz. Hatta mobil uygulamadan da bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Bize danışmak istediğiniz bir konu varsa alttan yorum alanımıza yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir