Home / Genel / Findeks Çek Endeksi Nedir?

Findeks Çek Endeksi Nedir?

Ticari ilişkilerde en çok kullanılan ve kullanım alanı gün geçtikçe artan ödeme araçlarından biri de çeklerdir. Vadeli mal satışlarında alınan çeklere ister istemez bir şüphe duyulmuştur. Acaba karşılığı var mıdır? Çek sahibinin önceki çek işlemleri nasıldı? Gecikme yaşanır mı? Gibi endişeler yaşanabilir. İşte bu sorulara cevap verebilecek sistem Findeks Çek Endeksidir. Findeks Çek Endeksi Nedir? Yazımız da çek kullanan kişileri bilgilendirmek ve yapmaları gerekli işlemler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Findeks Çek Endeksi sayesinde, kişi veya kuruluşların çek bilgilerine erişilebilir. Çek sahiplerinin bankalardan almış oldukları çekleri ödeme durumuna göre puanlandırmaktadır. Aynı bireylerin kredi notları gibi düşünebilirsiniz. Ortaya çıkan endeks puanına göre de çek ile satış veya alış konusunda daha saplan ve sağlıklı kararlar alınış olunur. Çek endeksleri de yine kredi notları gibi bir risk sıralaması yapılıp puanlandırılmıştır.

Çek endekslerinde uygulanan endeks puanları 0-1000 arasındadır. 0 puanını ne anlama geldiğini söylememize gerek yok. 1000 puanı ise çek sahibinin hiçbir çekinde sıkıntı olmadığını gösterir. Gelelim aralarında ki sayılara. Çek sahibinin bir veya daha fazla ödenmemiş çekleri, günü gecikmiş çekleri olduğunu göstermektedir. Arada ki değer 1000 sayısına yaklaştıkça çeklerde bir kere ödenmemiş veya gecikmiş olduğunu ifade eder. Ama 0 rakamına yaklaştıkça bu ödenmemiş veya gecikmiş çek sayısının birden fazla olduğuna işarettir.

Findeks Çek Endeksi hizmetlerinden biri çek raporudur. Bu raporda çek sahibinin yazmış olduğu çek sayıları, en düşük ve en yüksek miktardaki çek tutarları, ödeme günün gelmemiş çekleri gibi bilgiler mevcuttur. Yine Çek Endeksi sayesinde çek sahibinin 3 yıl içerisinde keşide edilmiş çek sayısı ve çeklerin ödenip ödenmediğine bakılarak yapılmış bir ortalama tablosu çıkartılır.

İlgili  Findeks ile KKB Sorgulama Nasıl Yapılır

Findeks Çek Endeksi Nedir?  Yazımızda önemli bir konuya değinmek istiyoruz. Eğer ki siz alıcı iseniz ve mal satan kişiye karşı bir güven oluşturmak için Findeks çek endeksinizi sunabilirsiniz. Bu sizin itibarınızı artıracak bir hamle olacaktır. Aynı şekilde siz mal satıcıysanız ve karşı tarafta ki kişinin de Findeks Çek Endeksine ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Findeks.com adresinden Çek Endeksinin almak istediğiniz kişinin bilgilerini girmeniz yeterlidir. Findeks, raporu alınmasını istediğiniz kişiye ulaşıyor ve karşı tarafında onay vermesi ile karşı tarafın çek endeks bilgilerine erişmiş oluyorsunuz.

Findeks Çek Endeksi Nedir?  Yazımızda son olarak; Çek ile yapılan ticaretlerde, özellikle satıcı firmaların alıcı firmalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olması, daha önceki çekli ticaretlerinde ki ödeme durumunu bilmesi satıcıya büyük bir avantaj sağlayacaktır. Alacağı kararlar ile ticari anlamda zarar riskini en aza indirecektir. Bu yüzden Findeks Çek Endeksi en büyük yol göstericisi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir