Home / Bilgiler / Fayda Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Fayda Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Fayda Maliyet Oranı

Yaptığımız hemen hemen her iş için fayda maliyet oranı hesaplanmasına ihtiyaç duyulur. Kısaca açıklarsak, yaptığımız iş için harcadığımız zaman, çaba, enerji, çaba, paranın elde ettiğimiz değer fayda oranı olarak tanımlanabilir. Fayda maliyet oranı nasıl hesaplanır? Olduğunu bize gösterir.

Özellikle yatırım konularında ya da üretim yapılırken mutlaka fayda maliyet oranı hesaplanmalıdır. Ortaya çıkan değer 1′ den küçükse, bu faydasız ve zarar verici bir operasyon olacaktır ve yapılmaması gerekir, bu değer eğer 1 ‘den büyükse bu faydalı bir operasyon olacak demektir. Bu sonuç operasyonun yapılıp yapılmaması için verilecek kararda önemli bir veri olarak kullanılabilir. Bu durumda yapılması gereken yatırımın periyodik olarak getirisini hesaplayıp, getirinin bu yatırıma değip değmeyeceğinin kararını vermektir.

Doğru bir fayda maliyet analizi için, öncelikle; Analizde hangi alternatifler göz önünde bulunduruluyor, maliyet bileşenleri nelerdir, potansiyel faydaları nelerdir, faydalar maddi olarak hesaplanamıyorsa hangi ölçütlere bakmamız gerekir, maliyetler ve faydalar üzerindeki etkisi nelerdir? Gibi sorulara cevap vermemiz ve sonrasında analizimize başlamalıyız. Fayda maliyet analizi için gerekli adımları sırasıyla şöyle sıralayabiliriz.

Fayda Maliyet Analizi

1 – Maliyet ve faydaları belirleme ve değerlerini bulma

2 – Nakit akışını gösterme

3 – Bugünkü değer

4 – Yatırımın getirisi

5 – Başabaş noktası

6 – Başabaş noktası grafiği

Her proje belirli bir maliyetle başlar, bu maliyet, periyodik bakım , tamir masrafları ve işletmenin giderleriyle beraber artarak devam eder. Fayda ise süreç içerisinde  gerçekleşir.

İlgili  Sigortası Olmayana Kredi Veren Bankalar

Bugünkü değer = Para Miktarı / (1+r)n

PVB = B

0 + B

1/ (1+r

1)1 + B

2/ (1+r

2)2 + B

3/ (1+r

3)3 …… + B

n/ (1+r

n)n

PVC =C

0 + C

1/ (1+r

1)1 + C

2/ (1+r

2)2 + C

3/ (1+r

3)3 …… + C

n/ (1+r

n)n

PVB = faydanın bugünkü değeri

PVC = maliyetin bugünkü değeri

B = fayda (benefit)

C = maliyet (cost)

r = indirgeme oranı

Yatırımın Getirisi = Toplam (Fayda – Maliyet) / Toplam Maliyet

Kısaca açıklamak gerekirse; gelecekte yapacak olduğumuz harcamaların, kazanacağımız faydanın bugünkü değerini bulmuş oluyoruz.

Verimlilik hususunda da en temel konu fayda maliyet verisidir. Fayda maliyet oranı nasıl hesaplanır? Sorusunun formülü çok basit olsa da bu konu oldukça önemli ve detaylı bir konudur ve akademik çalışmaların önemli konularından biridir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir