Home / Bilgiler / Faktoring nedir, avantajları nelerdir?

Faktoring nedir, avantajları nelerdir?

Faktoring nedir, avantajları nelerdir

Factoring şirketlerin mal satışı veya hizmet temininden doğan vadeli yurt içi veyahut yurt dışı alacaklarının factor denen şirkete aktarılması yoluyla finansman, garanti ve tahsilat hizmetlerinin sağlandığı bir finansal üründür. Factor bir firmaya borç veren kişi veya komisyon alarak satışını halleden tüzel kişi olarak da açıklanabilir. Bu kelime günümüzde de benzer bir anlam taşımakta ve modern factoring uygulamalarında factoring işlemini yapan firma anlamında bulunmaktadır.

Factoring Avantajlarından da bahsedecek olursak;

-Kredili satış yapan şirketleri satışa ilişkin bilgileri toplama, kaydetme, ihbarda bulunma, para tahsilatı gibi bürokratik sayılabilecek işlemlerden arındırarak, kredi riskine karşı bir duvar olur ve onları esas faaliyet konuları olan üretim ve satış üzerinde düşünebilmelerine olanak sağlamaktadır.

-Bu yol ile sağlanan finansman kaynağı geniştir. Şirketin faaliyet alanı fazlalaştıkça şirkete adeta kendiliğinden oluşan bir finansman kaynağı sunar. Satışların da artmasıyla factoring kurumundan sağlanacak kaynak tutarı da buna paralel olarak artmaktadır.

-Alınacaklara tutunan fonların vadesinden önce çözümlenmesi, fonların diğer alanlar içerisinde özellikle de hammadde alımında ve üretiminde kullanılmasını sağlamaktadır. Hammadde alımlarında peşin olarak ödeme olanağı, nakit iskontosundan yarar sağlama olanağı sunduğu gibi, firmayı vade farkı ödemekten kurtarmakla kalmayıp, hammadde satıcıları arasında şirketin kredibilitesini artırmaktadır.

Factoring kurumu, yalnızca kaynak sağlama dışında, donanımlı hizmetler de sunmaktadır. Müşterilerin kredi değerliliğinin bulunması, alacak kişinin hakkını satan şirketin muhasebe kayıtlarının saklanması ve tahsilatı gibi. Böylece alacak hakkını satan şirket, kredili satış yaptığı alıcıların kredili değerliliğini saptayacak ayrı bir kredi bölümü oluşturma ve bu nedenle personel çalıştırma yükümlülüğünden muaf kalmakta alacakların yönetimi ve izlenmesine daha az kaynak ayırarak kaynaklarını gerçek faaliyet konusunu fonlamada kullanılmaktadır.

İlgili  Cep Telefonundan Havale Nasıl Yapılır

-Mal veya hizmetin hatalı, bozuk veya siparişe uygun olmaması gibi satıcının üstlendiği sorumluluğu olan durumlar dışında, factoring kurumu ödenmeme rizkini de üstlenebildiğinden, satıcı şirket, kredili satışlarda bu çeşit satışların riskini en az düzeye indirgemektedir.

-Müşteriye gönderilmiş faturaların bir kopyası da konşimento ve nakliye alıntısının bir fotokopisi, firmanın alacağı, factoring için güvence oluşturmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir