Home / Bilgiler / Fakirlik Belgesi (İlmuhaberi) Nereden Alınır?

Fakirlik Belgesi (İlmuhaberi) Nereden Alınır?

Muhtaçlık (Fakirlik) Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi aynı zamanda yoksulluk belgesi, muhtaçlık belgesi gibi isimlerle de bilinmekte olup en sık kullanılan terim ise fakirlik belgesidir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre günümüzde 4 kişilik bir ailenin yaşam faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için gereken miktar,  yani kazanmaları gereken minimum tutar, açlık sınırı 1479 TL olarak belirlenmiştir. 1479 TL’nin altında geliri olanlar ise bu durumu belgelemeleri ile fakirlik belgesi alabilirler. Fakirlik belgesi nereden alınır? Fakirlik belgesi kişinin erzak, yemek, gıda harcamalarının yanında konut, sağlık harcamalarını kazanmış olduğu para ile yeterli bir şekilde gerçekleştiremediğini kanıtlayan,  gösteren bir belgedir. Fakirlik belgesi ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma,  fakirlik maaşı gibi imkanlara sahip olmanın yanı sıra çeşitli yardımlar almaya da hak kazanırsınız.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için gereken şartlara sahip olmanız gerekir. Fakirlik belgesi nereden alınır Fakirlik belgesi almak isteyenler 18 yaşının üzerinde olmalı ve SSK,  Bağ-Kur,  Emekli Sandığı gibi herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda üzerinize kayıtlı herhangi bir taşınmazın olmaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ve gelirleri düşük olan kişiler başvuru yapabilirler.

İlgili  Kredi Çekerken Hangi Masrafları Reddedebilirim?

Fakirlik ilmuhaberi Nereden Alınır?

Fakirlik ilmuhaberi nereden alınır? almak için gerekli şartları sağlayan kişileri belirlemek ve onaylamak yetkisi muhtarlara aittir. Muhtarlar bu işlemlerden ücret almamaktadır. Muhtarlar fakir olarak tespit ettiği kişilere fakirlik kağıdı vermektedir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi almak isteyen kişi nüfus cüzdanı ile beraber muhtara başvuru yapmalıdır. Muhtar şahsı tanıyor ise şahıstan bir yazı talep eder ve bu yazıda şahsın SSK,  Bağ-Kur,  Emekli Sandığına üye olmadığını belirtir. Eğer muhtarın kişinin durumunu bildiği birisi ise bu yazıyı almasına gerek kalmadan fakirlik belgesi verebilir.

Fakirlik Belgesi İçin Neden 18 Yaş Sınırı Vardır?

Türkiye Cumhuriyeti kanunları önünde herkes 18 yaşını doldurana kadar çocuk kabul edilir ve çocukların sorumluluğu anne ve babalarında olduğu için 18 yaş altındakilere fakirlik belgesi verilmez.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarıyor?

Fakirlik belgesi alan dar gelirli aileler bu belge sayesinde bir çok yerden yardım talep edebilir,  ücretsiz sağlık hizmeti alabilir,  belediyenin yapmış olduğu kampanyalardan yararlanabilir.

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Anne ve babası hayatta olmayan ya da olmayan muhtaç çocuklar,  %40 ve üzeri engeli olan,  herhangi bir sosyal güvencesi olmayan,  aylık gelir veya maaşı bulunmayan,  mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olan,  üzerine taşınır veya taşınmaz malı olmayan kişiler bu şartları sağlamaları durumunda 3 ayda 1 olmak üzere 520 TL muhtaç aylığı almaya hak kazanır. Taşınmaz mal varlığı derken kast edilen evinin, arabasının olmaması demektir.

İlgili  Ar-Ge Nedir? Avantajları Nelerdir?

Öğrenciler İçin Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi nereden alınır? Üniversite öğrencileri öğrenim görmekte olduğu okullarına ara verebilmek için okullarını dondurmaları gerekmektedir. Okul dondurmak için sağlık problemler,  maddi yetersizlikler neden gösterilebilir. Herhangi bir sağlık problemi olmayıp okulu dondurmak isteyen öğrenciler fakirlik belgesi almaları gerekmektedir. Belgeyi almak için ikamet ettiği mahallenin muhtarına müracaat ederek,  yoksulluk yani fakirlik belgesi talep ederler. Muhtarlar ise öğrencinin maddi durumunu araştırıp bu belgeyi vermektedir.

Fakirlik Belgesi Üzerinde Yer Alan Bilgiler Nelerdir? 

A4 kağıdına ortalanmış şekilde bulunan T.C ibaresinin alt başlığında yaşadığınız il, ilin alt başlığında yaşadığınız ilçe ve ilçenin alt başlığında ise bağlı olduğunuz mahallenin muhtarlığı yazılıdır.

2 paragraf halinde olan belgede ilk paragrafta T.C kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, adı-soyadı, baba adı, ana adı, doğum yeri, tarihi ve medeni hali yer alırken ikinci paragrafta nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe vs gibi belgeler yer alır.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir