Home / Bilgiler / Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Son yılarda devlet teşviklerinin büyük oranda arttığını görmekteyiz. Bu teşviklerden birisi de evlilik kredisidir. Peki, evlilik kredisi nasıl alınır? Bu yazımızda evlilik kredisi nedir, nasıl ve nereden alınır, başvuru şartları nelerdir gibi soruları cevaplandıracağız.

Evlilik Kredisi Nedir?

Bilindiği üzere günümüzde düğün yapmak son derece masraflı bir iştir. Sırf yüksek maliyetleri nedeniyle birçok genç çiftimiz maalesef evlilik hayallerini kısıtlamak ya da ertelemek zorunda kalmaktadır. Bu olumsuzlukları görmezden gelmeyen devletimiz, genç çiftlerin bir an evvel mutlu ve huzurlu bir yuva kurabilmeleri için onlara maddi destek sağlamaktadır. Evlilik kredisi adı altında belirli şartları sağlayan genç çiftlere 1 yıl sonra geri ödemeye başlanacak 10 bin TL’ye kadar destek kredisi verilmektedir. Evlilik kredisi nedir sorusunu cevapladıktan sonra biraz da evlilik kredisi başvuru şartları nelerdir onlardan bahsedelim. Ardından da evlilik kredisi nasıl alınır sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisi almanın şartları şöyledir:

  • Evlenecek olan çiftlerin yaşları 18 ve 24 yaş aralığında olmalıdır. Eğer çiftler üniversite mezunu ise bu yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir.
  • Türk Ceza Kanunu’na göre herhangi bir sebepten ötürü ağır suçlar nedeniyle çiftlerin ceza almamış olması gerekmektedir.
  • Maddi durumun evlenmek için müsait olmaması şarttır.

Yukarıda sayılan maddelerin her iki eş için de sağlanması durumunda evlilik kredisi almaya hak kazanılmaktadır.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

İlgili  Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2018

Şimdi de evlilik kredisi nasıl alınır, nereye başvurmak gerekir konusuna gelelim. Başvuru şartlarını sağlayan kişiler Ziraat Bankası, Halk Bank veya Vakıfbank şubelerinden herhangi birisine giderek evlilik kredisi almak için başvuru yapabilirler.

Evlilik kredisi alan çiftler bu krediyi ödemeye 1 yıl sonra başlayacaklardır. Söz konusu 10 bin TL tutarındaki krediyi geri öderken 4 yıla aylıklar halinde bölünüyor ve herhangi bir faiz talep edilmiyor. Bu da aylık olarak yaklaşık 208,33 TL gibi çok uygun bir taksite karşılık gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir