Home / Bilgiler / Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Kaç Paradır?

2018 yılının istatistiklerine göre bir buçuk milyondan fazla engellinin olduğu ülkemizde, engellilerin durumu önemli bir sorundur. Özellikle maddi durumu yetersiz engellilerin ilaç veya çeşitli sağlık ekipmanlarını alabilmeleri çoğu zaman sıkıntılara sebep olmaktadır. Bunların yanında bakıma muhtaç durumda olan engelli yakınlarının da çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır.

2019 yılı ilk altı ayı için: 1.305 TL

Evde Bakım Aylığı Nedir? Kimler evde bakım ücreti alabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, maddi ihtiyacı olan engellilere ve engelli yakınlarına bazı ekonomik katkılar sağlamaktadır. Evde bakım maaşı da bu katkılardan biridir. Evde bakım maaşı engellinin akrabasına veya kendine bakmakta aciz kişiye bakmakla yükümlü olacak kişiye ödenir.

Ödeme kriteri ise, eve giren aylık toplam gelirin kişi başına bölünmesi ve eğer kişi başına asgari ücretin üçte ikisinden az bir ücret düşmesi durumunda ödenen maaştır. Ancak yükümlü olmadığı halde engelli bireye bakan kişinin gelirine bakılmaksızın, sadece engellinin gelirinin asgari ücretin üçte ikisinden az olduğu durumda da geçerlidir. Bu maaş bir kamu hastanesinde veya özel bir hastanede kalmayan engelliler için geçerlidir.

İlgili  Kişiler Kredi Borcunu Ödemezlerse Ne Olur

Evde Bakım Aylığı Almak için şartlar nelerdir?

Bu aylığın alınmasındaki ilk şart engellinin engellilik durumunun en az %50 olması, durumun raporda P ile gösterilmesi, ağır engeli olması ve bunun raporla kanıtlanması gerekmektedir.

İkinci konuda engelliye bakacak kişinin engelli ile aynı evde oturmasıdır. Ancak engelliye bakacak kimsenin olmaması ve ulaşımın rahatlıkla sağlanması durumunda da evde bakım aylığı alınabilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır?

Sayılan kriterlere uygun olan engelli yakını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İl müdürlüklerine aşağıdaki belgelerle başvurmaları gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu raporu

  • 1 adet fotoğraf
  • Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi
  • Engelli ile aynı evde yaşayan iş yeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi
  • Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı
  • Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,
  • Boşanma halinde boşanma kararı

İlgili yazı : https://kredipiyasa.com/evde-bakim-maasi-parasi-yatan-iller

2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar?

2019 yılı için ilk altı ay için: 1.305 TL
2019 yılı ikinci altı ayı için: 1.405 TL

Ödemeleriniz takip eden ayda hesabınıza geçer.

Bir önceki yazımız olan PTT Kargom Nerede? - Gönderi Takip Sorgulama başlıklı makalemizde postane kargo takip, ptt barkod ve ptt gönder takip hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili  EFT Nasıl İptal Edilir?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir