Home / Bilgiler / Ev Tapusu ile Kredi Çekme

Ev Tapusu ile Kredi Çekme

Bankalara kredi için başvuru yapmak kadar kredinin onaylanması da çok önemli konulardan biridir. Başvuru yapmak aslında her bankada çok basittir ama kabul alabilmek için her bankada çeşitli zorluklar olacaktır. Bu yüzden de kredi almada kullanılan bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler arasında sıklıkla kullanılanlardan biri ev tapusu ile kredi almaktır. Bankanın kredi onayı vermede karşı tarafın ödeme gücüyle beraber bir sorun durumunda karşılık elde edebileceği bir mal aramaktadır. Bu da genelde tapu olamaktadır. Kredi sorunlarından biri de bildiğiniz gibi kredi notu düşüklüğüdür. Bankanın kredi notu beklentisini karşılamayan bir başvuru doğrudan reddedilmektedir. Aslında daha önce kredi kullanmışsanız ve sorunsuz ödemenizi yapmışsanız, bununla beraber kredi kartı kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız kredi notunuz iyi durumda olacaktır. Fakat bu durumlardan kurtulmak için ipotek dediğimiz yöntem ile ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Buna zaten ipotek ile kredi çekmede diyebiliriz.

Yazımızın ilk bölümünde söz ettiğimi ihtiyaç kredisi için ipotek yöntemini biraz daha açarak ziyaretçilerimizi kafasında ki soru işağretlerini gidermeye çalışacağım. Sizin bir eviniz var ise ve üzerinde herhangi bir borç, daha önceden oluşturulmuş bir ipotek durumu söz konusu değilse bu evinizin tapusu ile bankaya başvurup ipotek ile kredinizi alabilirsiniz. Bu işlem ile alabileceğiniz kredi oranı genelde bankanın eviniz için biçtiği değerin yarısına kadar olabilmektedir. Bankanın ekspertiz aracılığı ile evinize bir değer biçmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda istediğini miktarı (en fazla evin değerinin yarısı kadarı) ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz. Kredinizi alıp daha sonra borçlarınızı kapattıktan sonra ipotek kaldırma işlemini yapabilirsiniz.

İlgili  Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? 2018

Zaten ülkemizde hemen hemen tüm bankalar sizlere bu yöntem ile kredi sağlamaktalar. Sizin yine tercih ettiğiniz banka ile yapacağınız görüşme ile daha net bilgiler alabilirsiniz.  Örnek vermek gerekirse de akbank, halkbankası, iş bankası, finansbank, garanti bankası gibi bankalar ipotek ile müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktalar. Ev tapusu ile kredi çekme konusunda sorularınızı bize ulaştırmak için altta bulunan yorum alanını kullanabilirsiniz. Bilgimizin yettiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir