Home / Genel / Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları

Çalışmak isteyip de ev işlerinden ve çocuklarına bakmaktan dolayı çalışmayan kadınlar için emeklilik artık bir hayal değil. Çalışmayan ev hanımları artık emekli olabiliyor. Bütün gün ev temizliği, çocuk bakımı, yemek yapımı ile uğraşan kadınların çalışma isteklerine rağmen dışarıda çalışmak için vakti olmadığı büyük bir gerçeklik. SGK bu gerçekliği göz önünde bulundurarak ev hanımlarının emekli olabilmesi için yeni bir yol geliştirerek ev hanımlarına da emeklilik yolunu açmış oldu.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Ev hanımlarının emekli olması çok zor bir işlem değil. Belirli şartlar karşılandıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İlk yapmanız gereken yaşadığınız şehirdeki SGK İl Müdürlüğüne gidip bir dilekçe vermek.

Çalışmayan Ev Hanımlarının Emekli Olma Şartları

  • Çalışmayan ev hanımlarının emeklilikten yararlanabilmelerin ilk şartı aktif olarak sigortalı bir iş yerinde çalışmıyor veya 30 günden daha az çalışıyor olmak. Yani part-time olarak farklı bir iş yerinde çalışıyor olsanız bile 30 günden daha az sigortalı olarak görünüyorsanız yine de başvuruda bulunabilirsiniz.
  • 18 Yaşını doldurmuş olmak.
  • Kendi sigortası üzerinden herhangi bir yerden maaş almıyor olmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyor olmak.

Bu basit 4 şartı karşılıyorsanız hemen dilekçenizi vererek emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Dilekçenizi verdikten sonra yapılacak olan incelemenin ardından bütün şartları resmi olarak karşılıyorsanız hemen ertesi gün emeklilik tarihiniz belli olacaktır. Dilekçenizin onaylanma sürecinin ardından kendi isteğinize bağlı olarak sigortalı olmuş sayılırsınız ve prim ödemeniz gerekmektedir.

İlgili  Banka Harici Kredi Verenler

İsteğe Bağlı Sigorta Primi

Prim miktarını, taksitlendirme sürecinizi yine kendiniz seçiyorsunuz. Yatırılacak olan prim miktarını en yüksek ya da en az şekilde seçerek bütçenizi zorlamadan emekli olmak için primlerinizi kolaylıkla ödeyebilirsiniz. En yüksek şekilde ödemeniz halinde emekli olduğunuz dönemde oldukça rahat edeceksiniz. En düşük şekilde öderseniz, asgari ücretin %32’si kadar bir ücret ödemeniz gerekiyor. En düşük şekilde primleri yatırmanız halinde Asgari ücretin %32’si kadar ödeme yapmaya başlayınca bunun %20 olan kısmı malulen emeklilik durumu için kullanılır, geriye kalan %12’lik kısım ile devlet tarafından sağlanmış olan sağlık hizmetlerinden faydalanmanız için kullanılır. Bu sayede artık normal bir sigortalı hasta gibi tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Ne Kadar Prim Ödenecek?

Primlerinizi ödediğiniz sürece emekli olmanızın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ödemelerinizi düzenli yapmanız halinde 9 bin iş gününü doldurmanızın ardından Bağ-Kur üzerinden hiç çalışmadan emekli maaşınızı almaya başlayabilirsiniz. Fakat burada hatırlatmamız gereken bir durum var. Bu durum yaş problemi. 9 bin gün prim ödemiş olsanız bile 58 yaşına gelmeden emekli olamıyorsunuz ve emekli maaşı alamıyorsunuz.

Ev hanımlarına emeklilik yolu açılmasının ardından birçok sigorta şirketi de belirli kampanyalar düzenleyerek devlet destekli emeklilik modellerini de sunmaya başladı. Sosyal güvencesinin olup olmasına bakılmaksızın ev hanımlarının kendi ekonomik özgürlüklerini ellerinde tutması için kadınlara özel olarak düzenlenmiş emeklilik planları ortaya çıktı. Sigorta şirketleri tarafından bir emeklilik planından yararlanmayı düşünüyorsanız SGK’dan farklı olarak sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu tüm sağlık birimlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyorsunuz. Aylık prim için bütçesi yeterli olmayan ev hanımları isterlerse 5400 gün için prim ödedikten sonra 61 yaşında yaş nedeniyle emekli olabilecekler.

Devlet tarafından ev hanımları için sağlanan oldukça iyi bir imkan diyebiliriz. Birçok kadın dışarıda çalıştığından daha fazla ev içerisinde çalışmakta fakat ekonomik anlamda bir garantisi de olmadığını düşünürsek eğer bu şekilde emekli maaşı alabilecekleri oldukça güzel bir uygulama. Bütçeniz yeterli ise mutlaka eşiniz için bu imkandan faydalanmanızı öneririz.

İlgili  PTT Kargom Nerede? - Gönderi Takip Sorgulama

Bir önceki yazımız olan PTT Kargom Nerede? - Gönderi Takip Sorgulama başlıklı makalemizde postane kargo takip, ptt barkod ve ptt gönder takip hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir