Home / Bilgiler / En Yüksek Temettü Veren Hisseler 2018

En Yüksek Temettü Veren Hisseler 2018

En yüksek temettü veren hisseler

Hisse senetleri piyasalarında, yatırımcıların kazanç elde etmesi iki şekilde mümkün olmaktadır; Bu da yatırım yapılan hisse senedinin nominal fiyatının alınan fiyat seviyesini üstüne çıkması ya da hisse senedinin yatırımcılarında temettü vermesi ile gerçekleşmektedir. Hisse senetlerinin fiyat hareketleri piyasa koşularının özel ya da genel koşullarına bağlı olabilmektedir. Siyasi gelişmelerin yanı sıra, bulunulan ekonomik konjonktür fiyat hareketleri üzerinde etkili olabilir. Bu etkilerin başında elbette alınan hisse senedinin temsil ettiği şirketin ticari faaliyetleri gelmektedir. Şirketler tüm ticari faaliyetlerini kar elde etme amacıyla gerçekleştirmektedirler. Elde ettikleri kar oranları şirket hisse birim değerlerine doğrudan etki ettiğinden fiyat hareketlerinin oluşmasına sebep olur, böylelikle doğru hisselere yatırım yapılarak kar elde edilebilir.

Fiyat hareketlerinin yanı sıra temettü dediğimiz olay da hisse yatırımcılarının kar elde etmesinde önemli rol oynar. Temettü şirketlerin, hisse yatırımcılarına pay oranları karşılığında kar dağıtmasıdır. Bu kar yılın belirli dönemlerinde, elbette şirketin kar açıklaması halinde hissedarlara dağıtılmaktadır. Bu nedenle en yüksek temettü veren hisseler arasından yatırım yapmak son derece önemlidir. Zira hisse yatırımcıları olumlu yöndeki hisse fiyat hareketlerinden kazanç sağlamasının yanı sıra şirket karlılıklarından da pay alacak, daha verimli olarak kazanacaktır. Şirketler temettülerini hisse olarak yapabildiği gibi nakit olarak da yatırımcılarının hesaplarına aktarabilmektedir.

Hisse yatırımında yüksek kar payı dağıtan hisselerin seçilmesi yukarıda sayılan sebeplerden ötürü önemlidir. Bunu saptamak için şirketin karlılık oranlarını ve faaliyet gösterdiği sektörün detaylı analizi yapılmalıdır. Daralan ve talep görmeyen sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların yüksek temettü vermesi beklenemez. Temettü dağıtmayan şirketlerin hisseleri ise doğal olarak daha az talep görür. Temettü verimliliği yüksek şirketlerin genel piyasa koşullarının kötü etkilerinde daha az etkilendiği görülür. Dolayısıyla bu tür hisselere yapılan yatırımlar, zaman için de olağan fiyat dalgalanmaları yaşansa bile, belirli bir dönemin sonunda karlılık sürdüğü için yatırımcısına mutlaka kazandıracaktır. Bu tür şirketleri tespit edebilmek için bilanço analizinin öğrenilmesi, bilanço okuma ile ilgili eğitim alınması, bu konuda gerekli tecrübe yoksa deneyimli yatırım danışmanlığı firmalarında yardım alınması gereklidir.

İlgili  En Yüksek Temettü Veren Hisseler

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir